fot. flickr.com

Śląskie: policja bliżej społeczeństwa; otwarto posterunek w Wilkowicach

Posterunek policji po ponad 20 latach powrócił do Wilkowic koło Bielska-Białej. W czwartek wojewoda śląski Jarosław Wieczorek otworzył go w nowo postawionym budynku. Szef placówki mł. asp. Sławomir Grzesiuk podkreślił, że policja będzie bliżej społeczeństwa.

„Służbowo podlegamy komisariatowi w Szczyrku i dotychczas to tam była najbliższa siedziba policji. To spora odległość od naszych mieszkańców, ok. 15-20 km. Dzięki nowemu posterunkowi policja będzie bliżej społeczeństwa” – powiedział mł. asp. Sławomir Grzesiuk.

Wojewoda Wieczorek powiedział, że Polacy mają poczucie bezpieczeństwa, a otwarcie kolejnych posterunków jeszcze je podnosi.

„Zaufanie do policji jest bardzo wysokie, ale nasz rząd jeszcze w 2015 r. deklarował, że jeżeli tylko będzie taka możliwość, to posterunki i komisariaty będą przywracane, bo mieszkańcy chcą mieć poczucie bezpieczeństwa; mieć dostęp do swoich dzielnicowych, którzy mają chronić i służyć wsparciem” – podkreślił.

Posterunek został wzniesiony w centrum gminy, tuż przy siedzibie samorządu, w pobliżu węzła komunikacyjnego drogi ekspresowej S-1.

„Standard w nowym posterunku jest taki, jakiego oczekiwalibyśmy w każdym miejscu służby. To nowoczesny budynek. Wykorzystujemy w nim fotowoltaikę, kocioł gazowy i technologię odzyskiwania ciepła” – powiedział komendant wojewódzki policji nadinsp. Krzysztof Justyński.

Koszt wybudowania posterunku to niespełna 1,5 mln zł. Większość pokryła policja.

„Samorząd Wilkowic przekazał na ten cel prawie 200 tys. zł oraz wartą ok. 80 tys. zł działkę. Na sfinansowanie zastosowanych rozwiązań ekologicznych niespełna 120 tys. zł przekazał Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach” – powiedział zwierzchnik śląskich policjantów.

Służba w Wilkowicach odbywała się będzie przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Na posterunku pracuje siedmiu policjantów – dwóch dzielnicowych, czteroosobowa drużyna patrolowa i kierownik.

Śląski komendant dodał, że policja prowadzi w regionie kilkanaście inwestycji.

„Na początku lipca chcemy otworzyć nową komendę miejską w Dąbrowie Górniczej. Trwa budowa komendy w Sosnowcu. Powstaje komisariat w Wojkowicach. Na południu województwa śląskiego w tym roku chcemy jeszcze otworzyć komisariat w Łodygowicach oraz posterunki w Milówce i Istebnej” – powiedział Justyński.

Posterunek w Wilkowicach istniał do 1998 r. Wówczas został zlikwidowany. O jego powrót zabiegali mieszkańcy. Budowa ruszyła jesienią 2017 r.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl