foto. zbrodniawolynska.pl/IPN /

Śląskie: Bielszczanie upamiętnili ofiary ludobójstwa na Wołyniu

Dla nas to bolesna rocznica, historia, która – mimo wszystko – powinna zmierzać ku temu, by już nigdy się nie powtórzyć – powiedział w Bielsku-Białej prezydent miasta, Jarosław Klimaszewski, podczas obchodów 78. rocznicy „Krwawej Niedzieli” na Wołyniu.

Uroczystości z udziałem pochodzących z Kresów bielszczan, prezydenta Klimaszewskiego i radnych, a także żołnierzy z bielskiego batalionu desantowo-szturmowego, odbyły się przy pomniku poświęconym ofiarom ukraińskich nacjonalistów na cmentarzu wojskowym.

Stanisław Ferensowicz, który jest prezesem stowarzyszenia Miłośników Złoczowa i Kresów Południowo-Wschodnich, przypomniał, że w czasie, gdy odchodzą już ostatni świadkowie tragicznych wydarzeń na Wschodzie, kresowiacy chcą przekazać depozyt pamięci kolejnym pokoleniom.

„Chcemy przekazać naszą tragedię. Ubolewamy, że stosunki z Ukraińcami nie układają się najlepiej. Tak to odczuwamy. Gdy nasz prezydent składał wizytę na Wołyniu i musiał kłaść wieniec na polu pszenicy, to nam się serce krajało. Ubolewamy nad tym” – mówił.

Zdaniem prezydenta Bielska-Białej, Jarosława Klimaszewskiego, należy dbać o pamięć o zamordowanych Polakach na Wołyniu, ale też powinno nam zależeć na dobrych relacjach z Ukrainą.

„Myślę, że to możliwe. Trudna historia dzieli, ale może też łączyć. W Bielsku-Białej o to dbamy. (…) W naszym mieście i okolicy mieszka już ok. 10 tys. Ukraińców, którzy pracują w naszych firmach i bardzo dobrze się asymilują, czego dowodem jest planowana budowa cerkwi w Bielsku-Białej” – powiedział.

Mjr Artur Pracki, zastępca Wojskowego Komendanta Uzupełnień w Bielsku-Białej, przypomniał, że rok temu pandemia spowodowała, iż uroczystości nie odbyły się.

„Dziś wychodzimy z pandemii i jesteśmy tu, by zamanifestować pamięć. Każde spotkanie ze świadkami wydarzeń z przeszłości jest dla naszych żołnierzy żywą lekcją historii. Otrzymują dawkę historii, by móc ją przekazywać” – dodał.

Monument upamiętniający ofiary ludobójstwa na Wołyniu został odsłonięty w 2018 r., w 75. rocznicę „Krwawej Niedzieli”. Historycy szacują, iż tylko tego dnia w ponad stu miejscowościach Ukraińcy zamordowali w bestialski sposób 30 do 60 tys. Polaków.

Granitowy pomnik ma kształt prostopadłościanu. W zagłębieniu w formie krzyża umieszczona została figura Chrystusa, która wygląda jakby zniszczył ją pożar. Inskrypcja na monumencie głosi: „W hołdzie Polakom – ofiarom ludobójstwa na Wołyniu i w Galicji Wschodniej, zamordowanym przez OUN, UPA i inne formacje zbrojne ukraińskich nacjonalistów w latach 1943-1945 oraz Ukraińcom ratującym Polaków przed straszliwą śmiercią, często za cenę własnego życia”.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl