Skarga do Federalnego Trybunału Konstytucyjnego ws. niemieckiej ZDF

Jest skarga do Federalnego Trybunału Konstytucyjnego ws. niemieckiej ZDF. Skierował ją pełnomocnik b. więźnia Auschwitz Karola Tendery. Chodzi o wyegzekwowanie od stacji przeprosin za użycie zwrotu ,,polskie obozy zagłady”.

Sprawa dot. orzeczenia Federalnego Trybunału Sprawiedliwości w Karlsruhe. Zakwestionowano w nim wyrok polskiego sądu nakazujący ZDF przeprosiny, uznając, że naruszy to prawo wolności opinii i mediów.

Orzeczenie zaskarżył pełnomocnik Tendery mec. Piotr Duber, podkreślając, że odmowa wykonania polskiego wyroku narusza m.in. prawo do godności ludzkiej. Niemieccy sędziowie całkowicie pominęli tę kwestię – mówi mec. Lech Obara ze Stowarzyszenia Patria Nostra.

Uważamy, że wyrok ten naruszał godność ludzką, czyli prawa dóbr osobistych, która jest pod ochroną prawa. Określa to art. 1 i 2 konstytucji niemieckiej. W takich procesach zawsze mamy do czynienia z dwiema wartościami: z jednej strony jest człowiek – tu Karol Tendera, więzień Auschwitz, którego dotknęło sformułowanie „polski obóz zagłady”. Zostały tu naruszone jego dobra osobiste. Z drugiej strony mamy do czynienia z inną wartością, jaką jest wolność słowa, prawo do wyrażania opinii – zaznacza Lech Obara.

Wniesienie skargi było niezbędne, by pokrzywdzony mógł w przyszłości zawnioskować do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

Proces przeciw niemieckiej ZDF wytoczony przez Karola Tenderę dotyczył kłamliwego określenia ,,polskie obozy zagłady Majdanek i Auschwitz”, jakiego stacja użyła na swoim portalu. B. więzień KL Auschwitz domagał się przeprosin i sądowego zakazu posługiwania się tego typu określeniami.

ZDF zamieściła przeprosiny, ale w niewystarczającej formie. Sprawą niewłaściwego wykonania wyroku zajmowały się potem sądy niemieckie. Karolowi Tenderze do tej pory nie udało się jednak wyegzekwować przeprosin.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl