fot. facebook.pl/robertwinnickipubliczny

R. Winnicki: Pani ambasador Izraela w Polsce skompromitowała się swoją postawą

Po skandalicznych słowach Pani ambasador Izraela z ubiegłej soboty[…]liczylibyśmy, że Pałac Prezydencki, że MSZ stosownie na to zareagują – podkreślił poseł Robert Winnicki.

Ustawę, która wprowadza kary za używanie kłamliwego sformułowania „polskie obozy zagłady” krytykują izraelscy politycy i dyplomaci.

W ocenie przewodniczącego Ruchu Narodowego, przedstawiciele Izraela zachowują się wręcz arogancko wobec Polski. To ingerencja w naszą suwerenności i przestrzeń prawną – zaznaczył. Parlamentarzysta podkreślił, że potrzebna jest stanowcza i zdecydowana reakcja polskich władz. Poseł Robert Winnicki ocenił działania kancelarii prezydenta RP Andrzeja Dudy jako wręcz zadziwiające. Dodał, że należy prowadzić dialog, ale z godnością.

– Po skandalicznych słowach Pani ambasador z ubiegłej soboty, dzisiaj jest ona zapraszana do Pałacu Prezydenckiego na jakieś rozmowy, konsultacje. Szanowni Państwo, jeśli ambasador jakiegokolwiek państwa pozwoliłby sobie na takie wystąpienie, powinien jedyny komunikat i nie poprzez zaproszenie do pałacu, ale poprzez wysłanie stosownego pisma, albo wręcz telefon – powinien być następujący: czekamy na Pani następcę, tzn. Pani ambasador w Polsce się skompromitowała swoją postawą. Liczylibyśmy, że Pałac Prezydencki, że MSZ stosownie na to zareagują – powiedział poseł Robert Winnicki.

Według MSZ Izraela, nowe przepisy „nie będą pomocne w ujawnianiu prawdy historycznej i mogą zaszkodzić swobodzie prowadzenia badań”. Światowy Kongres Żydów nazywał je „zaciemnianiem historii” i „atakiem na demokrację”.

Przedstawiciele polskiego rządu podkreślają, że nie będzie zmian w ustawie o IPN. Ponadto premier Mateusz Morawiecki nie spotka się na razie z ambasador Izraela

Dziś wieczorem z Anną Azari ma rozmawiać szef gabinetu prezydenta RP. Do rozmów ambasador zaprosił także marszałek Senatu.

RIRM

drukuj