fot. Biuro Prasowe PKWP Polska

Siostry dominikanki z Polski wsparły Irak

Do sióstr dominikanek św. Katarzyny ze Sieny w Iraku trafi 25 tys. zł. Siostry prowadzą przedszkole w Batnaya. Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKWP) pomaga im odbudować zniszczony klasztor. Całą sumę zebrały dominikanki z Polski.

Batnaya leży ok. 14 km od Mosulu. Przed okresem krwawych prześladowań, za którymi stało tzw. Państwo Islamskie, mieszkało tutaj ok. 6 tys. osób, z czego prawie wszyscy byli chaldejskimi katolikami. [czytaj więcej]

Pod koniec okupacji ISIS Batnaya była na linii frontu. Została dużo bardziej zniszczona od innych chrześcijańskich miasteczek na Równinie Niniwy. Obecnie jest pod kontrolą Kurdystanu, co pozwoliło na powrót wielu wypędzonych stąd chrześcijan.

„W odbudowie domów pomagało im Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie” – mówi Tomasz Zawal, dyrektor regionalnego biura PKWP w Poznaniu.

https://twitter.com/PomocKosciolowi/status/1485539226158608386

W maju 2019 roku powróciło 10 rodzin. Dziś w Batnaya mieszka ich już ponad 180. Przez cały czas, kiedy chrześcijanie chaldejscy żyli na wygnaniu, towarzyszyły im siostry dominikanki św. Katarzyny ze Sieny. One również powróciły na Równinę Niniwy.

„Siostry zdecydowały, że w pierwszym rzędzie w Batnaya odbudują przedszkole, bo ono pomoże chrześcijanom w podjęciu decyzji o powrocie” – wyjaśnia Tomasz Zawal.

W Batnaya nie ma innego miejsca opieki nad dziećmi. Siostry spodziewają się, że do przedszkola zapisze się nawet od 35 do 45 dzieci. Sprzęt potrzebny do prowadzenia placówki jest już na miejscu. Został przeniesiony z Erbilu.

By mieć gdzie mieszkać, siostry skorzystały z pomocy miejscowego proboszcza, od którego otrzymały dom.

„Wróciło pięć sióstr, ale trudno było mówić o normalnym funkcjonowaniu wspólnoty” – zauważa dyrektor biura PKWP w Poznaniu.

W reakcji Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie podjęło decyzję, że odbuduje zniszczony klasztor sióstr dominikanek. Zakończona jest ponad połowa prac, jednak by je kontynuować, potrzebne są środki finansowe.

Informacje o trudnej sytuacji sióstr w Iraku dotarły do Zgromadzenia Sióstr św. Dominika w Polsce.

„U naszego początku też miałyśmy wiele pomocy od innych zgromadzeń” – wyjaśnia s. Beniamina Potoczna, wcześniej Matka Generalna, a obecnie radna generalna.

Siostry z Polski nie chciały zostawić dominikanek z Batnaya bez wsparcia. Ich historię poznały w trakcie rekolekcji. Połączyły się z Irakiem. Miały okazję rozmawiać z Matką Generalną. Zobaczyły, jak wygląda życie sióstr w Batnaya.

„Opowiedziały o swojej sytuacji, pokazały zdjęcia i opowiedziały historię” – podkreśla obecna Matka Generalna Aleksandra Zaręba.

Wyjaśnia, że „zgromadzenie sióstr w Iraku powstało w podobnym czasie, kiedy nasze w Polsce”.

Na odbudowę zniszczonego klasztoru sióstr dominikanek w Batnaya potrzeba łącznie 125 tys. euro. Siostry z Polski zebrały część tej kwoty – 25 tys. zł.

fot. Biuro Prasowe PKWP Polska

„Ta suma to jest to, co spłynęło z naszych domów, jako ofiary od poszczególnych wspólnot” – wyjaśnia Matka Generalna Aleksandra Zaręba. Za wsparciem, jakie trafi do Iraku, płynie „konkretna ofiarność” – dodaje.

„Mieszkańcy Batnaya bardzo prosili, żeby siostry były z nimi. Wtedy czują, że wspólnota wzrasta, czują bezpieczeństwo” – mówi Tomasz Zawal, który wspólnie z ks. Mariuszem Boguszewskim, dyrektorem warszawskiego oddziału PKWP, odebrał z rąk sióstr symboliczny czek na kwotę 25 tys. złotych.

Polska sekcja Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie nagrodziła siostry dominikanki medalem „Amicus Noster”, który przyznawany jest osobom szczególnie wspierającym dzieła na rzecz cierpiących i prześladowanych chrześcijan.

„Bóg ma nasze ręce, nasze oczy i uszy, by objawić się światu jako Opatrzność, czyli Miłosierdzie, które czuwa” – pisze w liście skierowanym do sióstr z Polski ks. prof. Waldemar Cisło.

Biuro Prasowe PKWP Polska

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl