fot. pixabay.com

Singapur: Najmniejsze niemowlę świata wypisano ze szpitala po 13 miesiącach

Dziecko, które w chwili narodzin ważyło 212 g i było uznane za najmniejszego noworodka świata, zostało wypisane z singapurskiego szpitala po 13 miesiącach intensywnej opieki – informuje w poniedziałek BBC.

Kwek Yu Xuan urodziła się cztery miesiące przed terminem w wyniku cesarskiego cięcia. Lekarze postanowili przeprowadzić operację po tym, jak u matki dziewczynki wykryto stan przedrzucawkowy – niebezpiecznie wysokie ciśnienie krwi, które może uszkodzić ważne narządy i być śmiertelne zarówno dla matki, jak i dziecka.

Po urodzeniu dziecko miało 24 cm długości i ważyło 212 g, czyli tyle co jabłko – wymiary uznano za wyjątkowo niskie u noworodka. Według danych uniwersytetu stanu Iowa, poprzedni rekord odnotowano w 2018 roku w USA – niemowlę ważyło 245 g.

Personel narodowego szpitala uniwersyteckiego w Singapurze oceniał, że Kwek Yu Xuan ma „ograniczone szanse przeżycia”. Dziecko poddawano wielu rodzajom leczenia i umieszczano w różnego rodzaju maszynach podtrzymujących życie. Po ponad roku, kiedy osiągnęło wagę 6,3 kg, lekarze uznali, że dziewczynka może pojechać do domu.

Kwek Yu Xuan ma schorzenie płuc i będzie potrzebowała w domu aparatury wspomagającej oddychanie, jednak zdaniem lekarzy jej stan poprawi się z czasem. Rodzice byli w stanie opłacić pobyt dziecka w szpitalu dzięki kampanii crowdfundingowej, w której zebrano prawie 367 tys. dolarów singapurskich (ok. 270,6 tys. USD) – podało BBC.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl