Fot. PAP/Wojtek Jargiło

Silna armia gwarancją bezpieczeństwa

15 sierpnia obchodziliśmy Święto Wojska Polskiego. Przez trzy dni w całym kraju odbywały się pikniki wojskowe, które poprzez liczne atrakcje miały przyciągać do armii nowych ochotników. Zapowiedzi rozbudowy wojska i pozyskiwania nowego sprzętu padały wczoraj z ust prezydenta RP i ministra obrony.

Od kilku już lat w Święto Wojska Polskiego w Woli Rzędzińskiej koło Tarnowa pojawiają się grupy rekonstrukcyjne.

– Są tu m.in. żołnierze z okresu międzywojennego. Mieliśmy również kozaków dońskich, którzy wspierali nas w czasie wojny z bolszewikami – poinformował Grzegorz Kozioł, wójt gminy Tarnów.

W tym roku pokazy zostały wsparte prawdziwymi żołnierzami. W defiladzie, jaka przeszła ulicami wsi, można było zobaczyć sprzęt wojskowy z prawdziwego zdarzenia. Ci, którzy postanowili pojawić się w tym miejscu, zobaczyli transporter opancerzony Rosomak, samobieżny moździerz RAK czy czołg Leopard. Jednak ten sprzęt to nie tylko atrakcja. Jest to także zaproszenie do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej.

– Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa to pierwszy krok,  jeśli ktoś myśli o zawodowej służbie wojskowej – wyjaśnił ppłk Andrzej Korytko, szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Tarnowie.

Właśnie poprzez to narzędzie Wojsko Polskie ma urosnąć w siłę tak, by liczyło dziś – w czasach bardzo niespokojnych – nawet 300 tys. żołnierzy.

– Naszym celem jest jak największe promowanie sił zbrojnych, naszego sprzętu i pokazanie społeczeństwu, że jesteśmy krajem bezpiecznym – wskazał ppłk Andrzej Korytko.

W myśl zasady „chcesz pokoju, szykuj się do wojny” sami musimy zadbać o bezpieczeństwo. Sojusze to za mało, ponieważ sojusznicy muszą wiedzieć, że warto bronić Polski, bo jest ona silna siłą swoich żołnierzy. Wybrzmiało to wczoraj z ust prezydenta RP w trakcie głównych uroczystości w Warszawie. Na Placu Piłsudskiego Andrzej Duda mówił, że polski żołnierz zdał egzamin w obliczu najcięższych wyzwań.

– Niech żyje polski żołnierz! Niech żyje wolna, suwerenna i niepodległa Polska! Cześć i chwała bohaterom! – podkreślił prezydent RP.

Z ust prezydenta Andrzeja Dudy padła jednoznaczna deklaracja o tym, że Wojsko Polskie będzie dalej modernizowane.

– Będzie modernizowane tak, byśmy byli w stanie nie tylko obronić się sami, ale byśmy się nie musieli bronić – dodał prezydent RP.

Wojsko ma odstraszać potencjalnego agresora. Dziś z agresją utożsamiana jest Rosja po tym, jakie krzywdy wyrządza Ukrainie.

– Mijają lata, a jedno się nie zmienia. Imperialna Rosja zawsze stała po stronie zła, a naszym zadaniem jest zatrzymać rozprzestrzenianie się tego zła – ocenił Mariusz Błaszczak, wicepremier, minister obrony narodowej.

Mijają 102 lata od wydarzeń na przedpolach Warszawy. Wtedy bolszewicy odbili się od polskiej tarczy i przekonali się, jak mężne może być serce obrońców Ojczyzny.

– To jest lekcja płynąca z historii, że złu zawsze należy się przeciwstawiać. Polacy – tak jak 102 lata temu – potrafią dobrze zdiagnozować, czym jest Rosja – powiedział Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Rosja, tak jak 102 lata temu, tak i dziś niesie śmierć zwykłym ludziom, których odnaleziono w dołach śmierci; którzy przez tygodnie byli odcinani od żywności, wody i leków; oraz tym, którzy spotkali się z torturami, okrucieństwem i bestialstwem. Taka dziś jest Rosja, która rozochocona brakiem reakcji, taka pozostanie.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl