fot. flickr.com

Silesia nie przejmie kopalń KW

Towarzystwo Finansowe Silesia nie przejmie kopalń Kompanii Węglowej; będzie akcjonariuszem Nowej Kompanii Węglowej – zapowiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski. Prezesem KW pozostanie Krzysztof Sędzikowski, który miał ustąpić z końcem roku.

Przejęty 30 września br. przez poprzedni rząd plan dla górnictwa przewidywał, że Silesia przejmie 11 kopalń Kompanii Węglowej, co miało dać podstawę do budowy silnego koncernu.

Rząd Zjednoczonej Prawicy zdecydował jednak, że towarzystwo finansowe będzie jednym z akcjonariuszy nowej spółki górniczej.

Szef resortu energii Krzysztof Tchórzewski podkreśla, że w ciągu ostatnich ośmiu lat praktycznie nie było inwestycji w górnictwo, dlatego teraz potrzebne są duże nakłady. Jeżeli kompania dostałaby pieniądze jedynie na rozruch, to za rok problem by powrócił – tłumaczy polityk.

– Potrzeba dużo większego zaangażowania finansowego niż to było widziane na początku bieżącego roku. Z tego tytułu potrzeba szerszego frontu inwestorów, którzy będą uczestniczyli w inwestycji i powołaniu nowej spółki, którzy będą udziałowcami poprzez włożenie odpowiednich pieniędzy potrzebnych na inwestycję w Kompanii Węglowej. Z tego tytułu jest zmiana formuły powołania firmy, że Silesia będzie tylko jednym z ewentualnych udziałowców w tej Kompanii, a wejdą udziałowcy zarówno przemysłowi, jak i finansowi – wyjaśnia minister Krzysztof Tchórzewski.

Rząd chce, aby Nowa Kompania Węglowa powstała do końca I kwartału przyszłego roku.

Kompania Węglowa ma zapewnione finansowanie na najbliższe miesiące. W 2012 r. miała ponad 170 mln zł zysku, w 2013 r. zanotowała już prawie 700 mln zł straty, a w ubiegłym roku ponad 2,4 mld zł straty gotówkowej.

RIRM

drukuj