fot. PAP/EPA

Siedem państw apeluje o uwolnienie Aleksieja Nawalnego

Przedstawiciele siedmiu krajów, w tym Polski, w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy wezwali Rosję do uwolnienia Aleksieja Nawalnego oraz zaapelowali o aktywną postawę w tej sprawie krajów UE i Rady Europy.

Apel podpisali szefowie delegacji parlamentów Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Ukrainy, Gruzji i brytyjski parlamentarzysta. Ze strony polskiej podpis złożył Arkadiusz Mularczyk, wiceszef Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

W dokumencie potępiono aresztowanie i polityczny wyrok na Aleksieja Nawalnego oraz brutalność rosyjskich służb i władz wobec pokojowych demonstrantów.

W oświadczeniu zaapelowano też o natychmiastowe i bezwarunkowe zwolnienie opozycjonisty i zbadanie sprawy jego otrucia. Poseł Arkadiusz Mularczyk powiedział, że apel skierowano też m.in. do Rady Europy.

– Przypomnę, że w ubiegłym tygodniu, gdy odbywała się sesja Rady Europy w Strasburgu, podnoszona była kwestia członkostwa Rosji w Radzie Europy. Jest to organizacja, której celem jest dbanie o prawa człowieka, reguły demokracji i praworządności. Kraje podnosiły, że Rosja jako kraj, gdzie dochodzi do szeregu naruszeń, powinna być zawieszona w prawach członka Rady Europy. Niestety nie doszło do tego, w związku z tym skazanie Aleksieja Nawalnego wymaga zdecydowanej reakcji polityków UE i RE, dlatego szefowie siedmiu delegacji parlamentów do Rady Europy zaapelowały do instytucji o zajęcie aktywnego stanowiska w tej sprawie – poinformował Arkadiusz Mularczyk.

Przypomnijmy, w tym tygodniu sąd w Moskwie orzekł, że rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny ma spędzić w kolonii karnej 2 lata i 8 miesięcy.

Wyrok potępili przywódcy i liderzy wielu państw, domagając się uwolnienia Nawalnego. Sprawę opozycjonisty ma poruszyć też dziś podczas wizyty w Moskwie Josep Borrell, szef unijnej dyplomacji.

RIRM

drukuj