fot. PAP/Darek Delmanowicz

SG zatrzymała trzech nielegalnych imigrantów i organizatora przerzutu

Trzech cudzoziemców z Turcji i Syrii, którzy nielegalnie przedostali się z Ukrainy do Polski przez tzw. zieloną granicę zatrzymał Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej. Razem z nimi zatrzymano też Czecha, organizatora nielegalnego przekroczenia granicy, który miał ich przewieźć do Niemiec.

Jak poinformowała w poniedziałek rzeczniczka Bieszczadzkiego Oddziału SG mjr Elżbieta Pikor, do zatrzymania doszło w sobotę w gminie Czarna (Podkarpackie) podczas kontroli samochodu skoda na czeskich numerach rejestracyjnych, przeprowadzonej w przygranicznej miejscowości Lipie. Okazało się, że w aucie, oprócz 32-letniego kierowcy z Czech, podróżowało dwóch Turków w wieku 37 i 28 lat posiadających dowody osobiste oraz 37-letni Syryjczyk bez dokumentów.

„Aby potwierdzić, w którym miejscu mogło dojść do nielegalnego przekroczenia granicy mundurowi natychmiast skontrolowali znajdujący się niedaleko odcinek zielonej granicy. Już po kilkunastu minutach ustalono ślady oraz ukryte w lesie nadpalone tureckie paszporty. Mogło to być celowe działanie cudzoziemców z Turcji, którzy w UE najprawdopodobniej zamierzali podawać się za Syryjczyków” – wyjawiła mjr Elżbieta Pikor.

Dodała, że zatrzymani imigranci przyznali się do nielegalnego przekroczenia granicy z Ukrainy.

„Wyjaśnili, że poznali się na Ukrainie. Tam dotarli do osób trudniącym się przerzutem ludzi. Za taką usługę każdy z nich zapłacił po trzy tys. euro” – dodała rzeczniczka BiOSG.

Obecnie trwają czynności dotyczące przekazania Turków i Syryjczyka z powrotem na Ukrainę w ramach readmisji.

Zatrzymany obywatel Czech również przyznał się do tego, że pomógł cudzoziemcom zaplanować nielegalne przekroczenie granicy i zamierzał przewieść ich do Niemiec.

Wymierzono mu karę 10 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata oraz karę grzywny w wysokości 1,5 tys. zł.

Ze statystyk przekazanych przez BiOSG wynika, że od początku 2020 roku SG zatrzymała na podkarpackim odcinku granicy 71 cudzoziemców, którzy nielegalnie przekroczyli granicę z Ukrainy i Słowacji do Polski w celach migracyjnych. Ich głównym krajem docelowym były Niemcy.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl