fot. https://twitter.com/Straz_Graniczna

SG: Regularnie zabezpieczamy sprzęt i narzędzia potrzebne do nielegalnego przekroczenia granicy

Funkcjonariusze Straży Granicznej regularnie zabezpieczają sprzęt i narzędzia potrzebne do nielegalnego przekroczenia granicy – poinformowała w środę rzecznik SG, ppor. Anna Michalska. „Jest to sprzęt z oznaczeniami wskazującymi, że został wyprodukowany na Białorusi” – podkreśliła Michalska.

„Mamy 100-procentową pewność, że strona białoruska pomaga osobom w nielegalnym przekroczeniu granicy” – podkreśliła rzecznik Straży Granicznej, ppor. Anna Michalska.

Jak wyjaśniła, strona białoruska pomaga nielegalnym imigrantom w forsowaniu zapory technicznej na granicy polsko-białoruskiej.

Michalska opisała jedną z wielu sytuacji, którą funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej uchwycili podczas obserwacji prowadzonej z PJN, czyli pojazdu obserwacyjnego. Na zarejestrowanym filmie widać, jak grupa kilku osób przechodzi przez płot z drutu kolczastego, który jest ustawiony wzdłuż granicy polsko-białoruskiej. Osoby te wchodzą na drabinę, by przedostać się na drugą stronę płotu.

„Po czym uciekają do lasu, a inne osoby zabierają drabinę z powrotem i wciągają ją na swoją stronę, bo widocznie ma być im jeszcze potrzebna” – relacjonowała ppor. Anna Michalska.

„Później, w pobliżu ogrodzenia po naszej stronie granicy znajdujemy różnego rodzaju sprzęt” – powiedziała.

Chodzi m.in. o wiertarki, noże i nożyce do cięcia drutu.

„Jest to sprzęt z oznaczeniami wskazującymi, że został wyprodukowany na Białorusi. (…) Nielegalni imigranci mają go również przy sobie. Tłumaczą nam później, że ktoś im dał te narzędzia, by im w ten sposób pomóc” – poinformowała rzecznik SG..

„Tymczasem po tamtej stronie granicy jest przecież służba białoruska, której zadaniem powinno być niedopuszczenie do nielegalnego przekroczenia granicy. Jeżeli ktoś podstawia drabiny, to jest to widoczne również dla białoruskich służb” – zwróciła uwagę.

Straż Graniczna podała również w środę, że od 1 września br. funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali już 116 osób za pomaganie w organizowaniu nielegalnego przekroczenia granicy. We wtorek zatrzymano pięć takich osób. Wśród nich jest obywatel Iraku posiadający status uchodźcy w Niemczech, dwoje obywateli Syrii z niemieckimi tytułami pobytowymi, obywatel Ukrainy oraz obywatel Polski.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl