fot. wikipedia

SG: Misja z Konga pomoże zidentyfikować migrantów

Do Polski przylecieli w poniedziałek przedstawiciele Demokratycznej Republiki Konga, by zidentyfikować swoich obywateli zatrzymanych podczas nielegalnego przekraczania granicy.

„Kongijscy urzędnicy będą weryfikować tożsamość cudzoziemców – obywateli Konga, aby wydać im dokumenty podróży, dzięki którym będzie można ich deportować do kraju ich pochodzenia” – powiedziała rzecznik Straży Granicznej porucznik Anna Michalska.

Jak poinformowała, chodzi o osoby, które nie otrzymały ochrony międzynarodowej lub o nią nie występowały. 19 osób to Kongijczycy zatrzymani na próbie przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, pozostałe pięć zatrzymano na terenie Polski.

Dodała, że podobne „misje identyfikacyjne” organizowano już w przypadku innych krajów, których obywatele nielegalnie przekroczyli polską granicę.

„Misja identyfikacyjna polega na przeprowadzeniu przez przedstawicieli danego kraju rozmów konsularnych z cudzoziemcami bez paszportów celem potwierdzenia ich obywatelstwa i tożsamości oraz uzyskania zastępczych dokumentów podróży na powrót do kraju pochodzenia” – powiedziała rzecznik SG.

Podkreśliła, że rozmowy mają również na celu wyjaśnienie cudzoziemcowi jego aktualnej sytuacji prawnej.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl