Stowarzyszenie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Polski im. prof. Jana Szyszko w swojej uchwale krytykuje rozwiązania proponowane w tzw. pakiecie Fit for 55

W związku z planem Komisji Europejskiej mającym na celu zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych o 55% do 2030 roku (tzw. Fit for 55), który w ramach przyspieszonego procesu legislacyjnego może wejść w życie w bieżącym roku, Zarząd Stowarzyszenia na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Polski wyraża zdecydowanie negatywną opinię o rozwiązaniach przedstawionych w tym projekcie, których głównym skutkiem będzie gwałtowne odejście od możliwości użycia węgla jako jednego z największych bogactw naturalnych Polski i w konsekwencji pogorszenie jakości środowiska i poziomu życia Polaków.

Poniżej zamieszczamy całość stanowiska Stowarzyszenia na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Polski im. prof. Jana Szyszko:

***

Uchwała nr 1 z dnia 14 stycznia 2022 r.

Zarządu Stowarzyszenia na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Polski im. Prof. dr hab. Jana Szyszko

wyrażająca negatywną opinię dotyczącą rozwiązań proponowanych w tzw. pakiecie „Fit for 55″

W związku z planem Komisji Europejskiej mającym na celu zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych o 55% do 2030 roku (tzw. „Fit for 55″), który w ramach przyspieszonego procesu legislacyjnego może wejść w życie w bieżącym roku, Zarząd Stowarzyszenia na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Polski wyraża zdecydowanie negatywną opinię o rozwiązaniach przedstawionych w tym projekcie, których głównym skutkiem będzie gwałtowne odejście od możliwości użycia węgla jako jednego z największych bogactw naturalnych Polski i w konsekwencji pogorszenie jakości środowiska i poziomu życia Polaków.

Jednym z najważniejszych zadań, które powinny być realizowane przez władze publiczne każdego Państwa jest zapewnienie jego obywatelom, w tym przedsiębiorcom, bezpieczeństwa, w tym także bezpieczeństwa energetycznego. Spowodowana realizacją planów Komisji Europejskiej likwidacja elektrowni i elektrociepłowni opalanych węglem i zastępowanie ich wyjątkowo niestabilnymi odnawialnymi źródłami energii, doprowadzi do szybkiej destabilizacji i degeneracji systemów energetycznych, powodując przerwy w dostawach energii i w konsekwencji do zachwiania pozycji gospodarczej Polski.

Idący za tymi zmianami drastyczny wzrost cen energii elektrycznej, który już dzisiaj obserwujemy, spowoduje spowolnienie transformacji indywidualnych systemów grzewczych gospodarstw domowych, gdzie tania energia elektryczna motywuje do szybszego przejścia na częściowo odnawialne źródła energii, takie jak np. pompy ciepła. Tym samym polityka UE, wycofywania węgla z dużych źródeł emisji, jak elektrownie i elektrociepłownie, spowoduje dłuższe jego stosowanie przez indywidualne gospodarstwa domowe, przyczyniając się do niskiej emisji do powietrza szczególnie trujących, w tym kancerogennych substancji, obniżając jakość życia i zwiększając śmiertelność Polaków. Trzeba przy tym podkreślić, że spalanie węgla w dużych źródłach spalania jest daleko mniej szkodliwe dla środowiska i zdrowia ludzi, niż niska emisja do powietrza z gospodarstw domowych. W dużych przedsiębiorstwach opłaca się bowiem zastosowanie najwyższej jakości technologii oczyszczania spalin z substancji działających szkodliwie na środowisko oraz są one objęte bardzo restrykcyjnymi przepisami w zakresie norm emisji i jej monitoringu.

Biorąc pod uwagę te trzy główne argumenty dotyczące naruszenia bezpieczeństwa energetycznego, gwałtownego wzrostu cen energii elektrycznej i spodziewane utrudnienia w poprawie stanu środowiska, Zarząd Stowarzyszenia na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Polski zwraca się do wszystkich organów i osób mających wpływ na negocjacje z UE, o powstrzymanie szkodliwych i niebezpiecznych dla Polski rozwiązań proponowanych w tzw. pakiecie „Fit for 55″, w tym w szczególności pozostawienie na obecnym poziomie możliwości korzystania z węgla przez duże i bezpieczne źródła energii, spełniające wysokie standardy oczyszczania spalin, produkujące tanią energię elektryczną i ciepiną. Spełnienie tego ostatniego warunku wymaga także pilnego odejścia od konieczności ponoszenia absurdalnie wysokich kosztów zakupu uprawnień do emisji gazów cieplarnianych przez przedsiębiorstwa energetyczne.

 

prof. dr hab. Roman Niżnikowski

Stowarzyszenie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Polski im. prof. Jana Szyszko/radiomaryja.pl

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl