fot. PAP/Marcin Bielecki

Senatorowie za ustawą o sieci szpitali

Senat przyjął ustawę wprowadzającą tzw. sieć szpitali. Projekt poparło 50 senatorów, 35 było przeciw, a dwóch wstrzymało się od głosu. Senatorowie odrzucili poprawki opozycji.

Jedna z odrzuconych poprawek dotyczyła przeprowadzenia w dwóch województwach (zachodniopomorskie, podkarpackie) pilotażu zasad funkcjonowania szpitali.

Wiceminister zdrowia Piotr Gryza ocenił podczas debaty, że przeprowadzenie takiego pilotażu tylko w części kraju nie dałoby wiarygodnych wyników.

– W skali całego systemu rozwiązanie pilotażu nie jest właściwym rozwiązaniem. Co więcej, jestem głęboko przekonany, że w przypadku tych oddziałów ten pilotaż wyszedłby pozytywnie, bo akurat w województwie zachodniopomorskim wszystkie podmioty bez żadnych problemów wchodzą do tego systemu zabezpieczenia. Podobnie też jest zresztą w przypadku województwa podkarpackiego – mówił wiceminister.

Zgodnie z ustawą utworzony zostanie system podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej, czyli tzw. sieć szpitali.

W sieci będą mogły znaleźć się placówki, które od co najmniej dwóch lat mają umowę z NFZ i w których funkcjonuje izba przyjęć albo szpitalny oddział ratunkowy. Teraz ustawa trafi do prezydenta.

RIRM

drukuj