fot. PAP

Senatorowie o świadczeniach dla opiekunów osób niepełnosprawnych

Senacka komisja Rodziny i Polityki Społecznej zajmie się dziś  ustawą podwyższającą świadczenia pielęgnacyjne dla rodziców niepełnosprawnych dzieci, a także ustawą przywracająca zasiłki dla opiekunów dorosłych niepełnosprawnych.

W ubiegłym tygodniu projekty ustaw przyjął Sejm. Te, zaproponowane przez rząd nie spełniają jednak całkowicie postulatów protestujących. Projekt dot. rodziców dzieci niepełnosprawnych przewiduje wzrost świadczenia pielęgnacyjnego od maja do 1000 zł, od przyszłego roku do 1200 zł, a od 2016 r. do 1300 zł netto.

Władysław Kosiniak Kamysz, minister pracy, podczas debaty w Sejmie obiecał waloryzację świadczeń pielęgnacyjnych. Mają one rosnąć proporcjonalnie do płacy minimalnej. Propozycja ma zostać zgłoszona w formie poprawki w Senacie. Na posiedzeniu sejmowej komisji obecni będą rodzice, którzy zawiesili  protest w Sejmie.

Senator Waldemar Kraska przypomina, że przed gmachem Sejmu wciąż protestują opiekunowie dorosłych osób niepełnosprawnych.

– Oni też domagają się przywrócenia zasiłków, które zostały im odebrane. Myślę więc, że posiedzenie komisji będzie dość burzliwe i pokaże, że potrzeby z jakimi borykają się ludzie zajmujący się osobami niepełnosprawnymi – czy to są dzieci, czy osoby dorosłe – wymagają od strony państwa szczególnie dużej troski i dużych nakładów finansowych. W  porównaniu z innymi krajami w Europie – już nie mówię o Europie Zachodniej – jesteśmy na prawdę na szarym końcu. Pora to zmienić – mówi Waldemar Kraska.

Opiekunowie dorosłych niepełnosprawnych, protestujący od blisko dwóch tygodni dni przed gmachem Sejmu, zapowiadają, że protest będą kontynuować do skutku – nawet w czasie świąt. Domagają się wyższego zasiłku i traktowania ich tak samo, jak rodziców opiekujących się niepełnosprawnymi dziećmi.

RIRM 

drukuj