Senat zajmie się ustawą o SKOK-ach

Nowelizacja ustawy o SKOK-ach – to jeden z punktów rozpoczynającego się dziś dwudniowego posiedzenia Senatu.

Ustawa dotyczy zwiększenia bezpieczeństwa wkładów zdeponowanych w SKOK-ach poprzez objęcie ich gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Janusz Szewczak, główny ekonomista SKOK mówi, że nie ma potrzeby wprowadzania nowelizacji ustawy – obecny system gwarancji działa sprawnie.

– Żaden SKOK przez te kilkadziesiąt już lat – można powiedzieć – nie zbankrutował. System cieszył się zaufaniem społecznym, spółdzielców. Manipulowanie przy tym przez rząd, to są podobne działania jak te wokół OFE – zaznacza Janusz Szewczak.

Janusz Szewczak przypomina, że SKOK to ostatni duży, polski podmiot finansowy, który jest alternatywą dla pogłębiającego się kryzysu bankowego w Europie.

Widzimy jak poważne problemy ma sektor bankowy w całej Europie a zwłaszcza w strefie Euro; i przypomnijmy, że my mamy w Polsce głównie banki zagraniczne, te oszczędności Polaków, stosunkowo niewielkie, te ponad pięćset miliardów złotych w większości ulokowane są w zagranicznych bankach działających w Polsce. Te banki mają gigantyczne problemy, jak widać władze Unii, lobby bankowe nie cofnie się przed żadną niegodziwością, jeśli chodzi o pieniądze ciułaczy zgromadzone w sektorze bankowym tego dobitnym przykładem były ostatnie wydarzenia na Cyprze – zwraca uwagę ekonomista.

 

 

RIRM

drukuj