fot. TV Trwam

L. Kochanowicz: Lux Veritatis nie skorzystała z kredytu SKOK-u

Fundacja Lux Veritatis nie skorzystała z kredytu SKOK-u, bo nie było takiej potrzeby poinformowała na antenie TV Trwam dyrektor finansowa Fundacji Lidia Kochanowicz. Odniosła się ona do powtarzanych w mediach sugestii jakoby TV Trwam uzyskała koncesję na MUX1 za sprawą kredytu SKOKu.

Lidia Kochanowicz wyjaśniła w programie „Polski Punkt Widzenia”, że Fundacja Lux Veritatis otrzymała koncesję, bo ma doświadczenie, wyszkoloną kadrę i możliwości finansowe na realizację tej koncesji. Dodała, że Fundacja wystąpiła o promesę na kwotę 15 mln zł do SKOK-u Stefczyka jedynie ze względu na złe doświadczenia z pierwszego procesu koncesyjnego.

– Składając wniosek kredytowy, napisaliśmy do KRRiT, że Fundacja będzie finansowała działalność na MUX-1 oraz opłatę koncesyjną, zwłaszcza z własnych środków – ponieważ takie posiadamy. I takie pismo do Krajowej Rady zostało złożone. Przekazana została także gwarancja bankowa, która w całości pokrywa koszty koncesji na MUX-1. W momencie, kiedy otrzymaliśmy decyzję koncesyjną, kiedy ta decyzja była już prawomocną, natychmiast napisaliśmy do SKOK-u oświadczenie, że rezygnujemy z tego kredytu i umowa została rozwiązana, a Fundacja nie wydała ani 1 zł z udzielonego nam kredytu. Nie skorzystaliśmy z niego, bo nie było to nam potrzebne. My zrobiliśmy dodatkowe, czwarte zabezpieczenie, na wypadek, gdyby Krajowa Rada, tak jak przy pierwszym postępowaniu, chciała nam odmówić udzielenia koncesji – powiedziała Lidia Kochanowicz.

Lidia Kochanowicz zwraca uwag, że nie jest tajemnicą, iż duże media, takie jak TVN czy Polsat, finansują się z kredytów udzielanych przez banki komercyjne. Czy to oznacza, że te banki wspomagają telewizje? – pytała retorycznie.

Tymczasem media, związane z obecną władzą wysuwają taki zarzut wobec nadawcy TV Trwam. Dodatkowo, przy okazji ataków na SKOK-i, w telewizjach pokazywane są zdjęcia Dyrektora Radia Maryja o. Tadeusza Rydzyka CSsR z otwarcia Centrum Medycznego w Gdańsku, które wybudowano przy pomocy SKOK-ów. Dyrektor Radia Maryja powiedział, że jest to manipulacja.

– Jeżeli zrobili wtedy zdjęcie z tamtego wydarzenia i podstawiają pod inny komentarz, to po prostu kłamią. To są manipulacje, fotomontaże. Warto tylko zapamiętać, kto to robi, kto to mówi – i już jest jasne, komu służy – komentował o. Tadeusz Rydzyk CSsR.

Temat SKOK-ów stał się głównym narzędziem w walce politycznej prowadzonej przez PO w kampanii prezydenckiej. Politycy PiS-u mówią, że taki jest też cel powołania nadzwyczajnej podkomisji ws. SKOK-ów.

RIRM

drukuj