fot. twitter.com/PolskiSenat

Senat przyjął poprawki podwyższające dodatek solidarnościowy i zasiłek dla bezrobotnych

Senat przyjął w czwartek poprawki podwyższające dodatek solidarnościowy i zasiłek dla bezrobotnych. Dodatek to inicjatywa prezydenta Polski Andrzeja Dudy. Izba podczas tego posiedzenia wprowadziła też zmiany w tarczy antykryzysowej 4.0.

Senackie poprawki zakładają podwyższenie dodatku solidarnościowego z 1400 do 1500 złotych. Wyższy miałby być również zasiłek dla bezrobotnych.

Dodatek ma być świadczeniem przyznawanym od 1 czerwca do 31 sierpnia 2020 roku. Ma przysługiwać osobom, z którymi po 15 marca br. rozwiązano umowę o pracę za wypowiedzeniem i osobom, których umowa po tej dacie uległa rozwiązaniu z upływem czasu, na który była zawarta.

Zdaniem senatora Prawa i Sprawiedliwości Krzysztofa Słonia, to cenna inicjatywa, odpowiadająca na potrzeby społeczeństwa.

– To jest bardzo dobry pomysł pana prezydenta, który dostrzegł potrzebę występującą u blisko 500 tys. Polaków. Pomysł pozwoli przez trzy miesiące uzyskać środki, które w jakiś sposób zrekompensują pieniądze, które dotychczas osoba pozostająca w zatrudnieniu miała do dyspozycji. Co ważne, ustawa przewiduje, że zasiłek będzie mógł być pobierany w następnych miesiącach, w zależności od sytuacji – powiedział senator Krzysztof Słoń.

Inny projekt, nad którym pracowała izba, to tzw. tarcza antykryzysowa 4.0. Kolejny pakiet wsparcia dla przedsiębiorców przewiduje m.in. wakacje kredytowe oraz dopłaty do oprocentowania kredytów.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj