fot. PAP/Jakub Kamiński

Senat pracuje nad ustawą budżetową

W Senacie trwają prace nad ustawą budżetową na ten rok. Senacka Komisja Nauki, Edukacji i Sportu procedowała dziś obszar budżetu związany z oświatą.

W ubiegłym tygodniu Sejm przyjął projekt budżetu na ten rok. Część dot. oświaty uwzględnia ważne zmiany, jakie wchodzą w życie, m.in. podwyżki wynagrodzeń dla nauczycieli, a także wymagania związane z wdrażaną wciąż reformą edukacji.

Dochody w zakresie oświaty zostały zaplanowane na prawie 6 mln zł. Są one niższe o 1,6 proc. niż dochody w roku ubiegłym.

Założenia budżetu dot. oświaty przedstawił wiceminister edukacji Maciej Kopeć.

Wydatki z budżetu państwa w części 30. w projekcie ustawy budżetowej na 2019 r. oświata i wychowanie zaplanowano w łącznej kwocie 456 mln 298 tys. zł, co oznacza wzrost o 1 proc. w stosunku do 2018 r. Wzrost wynika przede wszystkim ze zwiększenia funduszu wynagrodzeń 2,3 proc. na poziomie prognozowanej na rok 2019 średniorocznej dynamiki cen towarów i usług, zwiększenia składki do organizacji międzynarodowej Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży – mówił Maciej Kopeć.

Tegoroczny budżet przewiduje, że dochody państwa wyniosą prawie 388 mld zł. Wydatki zaplanowano w kwocie 416 mld zł. Oznacza to, że deficyt budżetu państwa będzie nie większy niż 28,5 mld zł.

Ustawa zostanie przyjęta przez Senat prawdopodobniej jeszcze na tym posiedzeniu. Następnie trafi do podpisu prezydenta.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl