fot. ms.gov.pl

Senat debatował nad nowelizacją Kodeksu karnego

O Kodeksie karnym, w tym o zmianach zaostrzających kary za pedofilię, dyskutował w piątek Senat. Obecny na posiedzeniu minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro mówił, że kara powinna być odpowiednio surowa, a w przypadku najcięższych przestępstw – izolować sprawców.

Przygotowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości nowelizacja KK została uchwalona przez Sejm w zeszłym tygodniu. Zmiany przewidują zaostrzenie kar za przestępstwa m.in. dotyczące pedofilii.

– My chcemy wsadzać bandytów tam, gdzie ich miejsce. Chcemy, żeby się bali, żeby ich izolować, chcemy wymierzyć sprawiedliwą karę, jeśli popełnią ciężkie przestępstwo. I oczywiście uderzać w tych, którzy są najgroźniejsi – podkreślał Prokurator Generalny.

Zmiany przewidują, że zgwałcenie dziecka nie będzie podlegać przedawnieniu. Nowelizacja – w formie przyjętej przez Sejm – przewiduje też wprowadzenie kary dożywotniego pozbawienia wolności bez możliwości warunkowego zwolnienia. Ta sprawa była przedmiotem burzliwej dyskusji senackiej komisji.

– Nie widzę problemu, aby martwić się o tych groźnych gwałcicieli, pedofilów, członków zorganizowanej mafijnych band przestępczych, którzy popełniają liczne przestępstwa profesjonalnie, porywaczy dla okupu, sprawców rozbojów z niebezpiecznym narzędziem, aby nad nimi się roztkliwiać i żałować, że oni tam trafią. To dobrze, że tam trafią. Jak tam siedzą, to oni krzywdy nikomu nie czynią. Niech tam siedzą, oby dłużej, tak uważam – zaznaczył Zbigniew Ziobro.

Zmiany zaostrzające kary dla pedofilów wywołały spore kontrowersje wśród opozycji.

– A te takie łzy, lament ubolewanie, bo „zaostrzane są kary za inne przestępstwa”… . Nad kim lament? Nad tymi zabójcami, porywaczami dla okupu i obcinaczami palców. My w nich uderzamy tymi zmianami – wskazał minister sprawiedliwości.

Pozostałe zmiany w Kodeksie karnym zakładają m.in. wprowadzenie elastycznego wymiaru kar. Zgodnie z nowelą wyeliminowywana zostanie kara 25 lat pozbawienia wolności, stanowiąca odrębny rodzaj kary. Wydłużono natomiast karę terminowego pozbawienia wolności do 30 lat. Większość przepisów ma wejść w życie po upływie trzech miesięcy od ogłoszenia.

TV Trwam News/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl