By Current file:Found by 475847394d347339 in websites noted in the source section.Previous file:Wektoryzacja: Mysid and uploaded to Flag of NATO.svgCode cleaned up by Artem Karimov. - Current file:Source:Source file on Wikimedia Commons Flag of NATO.svg (January 2013)Itself copied from the following sites:http://althistory.wikia.com/http://countries.wikia.com/Resaved by me (User: 475847394d347339) with Inkscape because for some reason, the original SVG file can't be viewed directly in a web browser through Inkscape opens it just fine. (January 2013)Used the aforementioned image to update this file (Nov 2015)Color corrected to Pantone 280 by User: Rob984 (Dec 2015)Previous file:The official emblem of NATO at www.nato.int, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8893088

Sekretarz obrony USA: Stany Zjednoczone pozostają zaangażowane w NATO

Szef NATO Jens Stoltenberg i sekretarz obrony USA Mark Esper podkreślili we wspólnym oświadczeniu, że Sojusz Północnoatlantycki jest fundamentem obrony transatlantyckiej. Rozmowy dotyczyły m.in. Chin i Rosji. „USA pozostają zaangażowane w NATO” – zapewnił Mark Esper.

Jens Stoltenberg podziękował Markowi Esperowi za wkład USA w transatlantycką obronność i zaangażowanie w NATO.

„Rozmawialiśmy o wielu sprawach. Nasze przygotowania na możliwą drugą falę Covid-19 postępują, poprzez plany operacyjne, gromadzenie zasobów sprzętu medycznego i zwiększanie funduszy” – powiedział szef NATO.

Jak dodał, ważne jest, aby kryzys zdrowotny nie przekształcił się w kryzys dotyczący bezpieczeństwa.

„Wyzwania dotyczące bezpieczeństwa, z którymi mieliśmy do czynienia przed pandemią, nie zniknęły. Pracujemy razem nad zrównoważoną odpowiedzią na rosyjskie nowe pociski, które są niebezpieczne i destabilizujące. Cieszymy się z rozmów między USA a Rosją, jeśli chodzi o kontrole zbrojeń, i zgadzamy się co do tego, że jako wschodząca globalna potęga Chiny muszą być częścią globalnej kontroli zbrojeń” – powiedział Jens Stoltenberg.

Rozmowy dotyczyły też obecności militarnej USA w Europie. W ostatnich tygodniach amerykańska administracja zapowiadała ograniczenia liczby amerykańskich żołnierzy w Niemczech.

„Cieszę się, że USA konsultują z sojusznikami te sprawy, podkreślając, że amerykańskie zaangażowanie w europejskie bezpieczeństwo pozostaje silne. W ostatnich latach USA zwiększały obecność militarną w Europie – w ramach grup bojowych w Polsce, w Rumunii i Norwegii oraz poprzez zaopatrzone w system pocisków balistycznych niszczyciele w Hiszpanii” – powiedział Jens Stoltenberg.

„Obecność militarna USA w Europie jest ważna dla Europy i jest również ważna dla Ameryki Północnej, ponieważ tylko współpracując, możemy sprostać wielkim wyzwaniom, z którymi się mierzymy” – zaznaczył szef NATO.

Mark Esper, którego wypowiedź trwała nieco ponad minutę, podziękował Jensowi Stoltenbergowi za pracę na stanowisku szefa NATO. Wskazał, że dyskusje dotyczyły też Afganistanu, pandemii, zwiększania gotowości NATO i osiągnięcia celów przez sojuszników w zakresie wydatków na obronność w wysokości 2 proc. PKB.

„USA pozostają zaangażowane w NATO” – zapewnił Mark Esper, dodając, ze Stany Zjednoczone zrobią wszystko, co możliwe, by wzmocnić Sojusz.

Sekretarz obrony USA nie poruszył jednak wątku możliwości redukcji liczby wojsk amerykańskich z Europy. Eksperci zauważają, że plany wycofania 9,5 tys. amerykańskich żołnierzy z baz w Niemczech były zaskoczeniem dla sojuszników USA w Europie, w tym krajów NATO.

Od początku pandemii NATO i siły zbrojne państw do niego należących zrealizowały ok. 350 lotów, pomagając przetransportować setki ton sprzętu na całym świecie. Jens Stoltenberg poinformował wcześniej, że w zwalczaniu nowego koronawirusa brało udział ponad pół milina żołnierzy NATO; rozlokowano też blisko 100 szpitali polowych.

 

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl