fot. pixabay.com

Sejmowa komisja sprawiedliwości zajmie się dziś projektem zwiększającym ochronę ofiar przestępstw seksualnych

W Sejmie trwają prace nad projektem, który zwiększa ochronę osób pokrzywdzonych przestępstwami wykorzystania seksualnego. Nowelizacja trafiła do sejmowej komisji sprawiedliwości. Ma poparcie opozycji.

Zmiany w Kodeksie karnym wynikają z realizacji przepisów unijnych. Mają one wzmacniać prawa pokrzywdzonych, zwłaszcza dzieci, w przypadku przestępstw wykorzystania seksualnego.

Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, tłumaczył w Sejmie, że w ciągu roku sądy zajmują się dziesiątkami spraw z zakresu handlu ludźmi. Często pokrzywdzeni nie mają dokumentów, przez co trudno jest ustalić ich wiek.

– W tym momencie wprowadzamy domniemanie małoletności – poinformował minister Marcin Warchoł.

Oznacza to, że każda osoba pokrzywdzona, u której trudno będzie zweryfikować wiek, będzie uznana za osobę małoletnią. Będą przysługiwały jej wszystkie prawa z tym związane. Dodatkowo pokrzywdzony (tutaj już mowa nie tylko o dzieciach) będzie musiał być skutecznie poinformowany o prawach, jakie mu przysługują. Nie wystarczy przekazanie urzędowego pisma.

– Przepis, który wprowadzamy, zakłada wejście w dialog przez organ procesowy – prokuratora, sędziego – z takim pokrzywdzonym i odebranie od niego informacji, czy rzeczywiście zapoznał się z tymi uprawnieniami, czy wie, co on może w tym postępowaniu, czy rozumie udzieloną mu informację i czy chce z tego skorzystać – powiedział wiceminister sprawiedliwości.

Pokrzywdzony będzie poinformowany w ten sposób np. o możliwości przesłuchania na odległość, utajnieniu postępowania oraz wyprowadzenia z sali sądowej osoby oskarżonej. Nowe przepisy znalazły poparcie opozycji. W odpowiedzi na lukę w przepisach potrzebne są jasne reguły postępowania – zaznaczył poseł Koalicji Obywatelskiej, Arkadiusz Myrcha.

– Przygotowana w związku z tym propozycja zmian w Kodeksie postępowania karnego wydaje się propozycją dobrą i zasługującą na poparcie – wskazał poseł Arkadiusz Myrcha.

Teraz zmianami w Kodeksie karnym zajmie się sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka.

TV Trwam News

drukuj