fot. PAP/Tomasz Gzell

Sejmowa komisja regulaminowa opowiedziała się za uchyleniem immunitetu prezesowi NIK

Sejmowa komisja regulaminowa zarekomendowała uchylenie immunitetu prezesowi Najwyższej Izby Kontroli, Marianowi Banasiowi. Decyzja o dalszych krokach należy teraz do Prezydium Sejmu.

Sejmowa komisja regulaminowa ponownie zajęła się wnioskiem prokuratury o wyrażenie zgody przez Sejm na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej prezesa NIK.

Śledczy chcą postawić Marianowi Banasiowi kilkanaście zarzutów, w tym podania nieprawdy w oświadczeniach majątkowych. Za uchyleniem immunitetu głosowało 9 posłów, przeciw było 7. Szef komisji regulaminowej, poseł Kazimierz Smoliński, przypomniał, jakie zarzuty są formułowane pod adresem prezesa NIK.

– Wniosek prokuratury z lipca ubiegłego roku obejmuje 13 zarzutów. Dziesięć jest związanych ze składaniem nieprawdziwych oświadczeń majątkowych. W ciągu pięciu lat pan Marian Banaś zmieniał stanowiska i częściej musiał składać oświadczenia majątkowe. Prokuratura twierdzi, że były one – szczególnie w zakresie posiadanych środków finansowych – niezgodne z prawdą. Jeden zarzut dotyczy zaniżania podstawy opodatkowania przy wynajmie kamienicy. Dwa zarzuty są związane z kwestią podżegania wysokiego urzędnika NIK do udzielania informacji panu Marianowi Banasiowi w zakresie śledztwa, które było prowadzone już przez CBA – powiedział poseł Kazimierz Smoliński.

Sprawa trafi teraz do marszałek Sejmu, Elżbiety Witek. Prezydium Sejmu zdecyduje o dalszych losach wniosku.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl