Sejmowa komisja przesłucha kolejnych świadków

Dziś przed Sejmową Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej w charakterze świadka ma zostać przesłuchany o. Jan Król, członek zarządu Fundacji Lux Veritatis. Komisja zajmuje się sprawą pociągnięcie do odpowiedzialności konstytucyjnej członków KRRiT.

Sprawa dotyczy odmowy przyznania TV Trwam miejsca na multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej.

W związku z decyzją KRRiT parlamentarzyści PiS złożyli w Sejmie wniosek o postawienie przed Trybunałem Stanu Przewodniczącego Rady Jana Dworaka oraz jej członków: Witolda Grabosia, Krzysztofa Lufta i Sławomira Rogowskiego.

 – Ojciec Jan Król będzie dzisiaj odpowiadał na pytania przed komisją jako świadek. Będziemy pytali o fakty związane z procesem koncesyjnym. To zresztą jest kolejne przesłuchanie kolejnego świadka. Wcześniej byli przesłuchiwani członkowie KRRiT jako ci, którzy zostali postawieni w stany oskarżenia przed Komisją i Trybunałem Stanu. Natomiast w tej chwili trwają przesłuchania świadków. W charakterze świadka spotkał się również już o. Tadeusz Rydzyk – powiedział poseł Andrzej Duda, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej.

Dzisiejsze posiedzenie nie zamyka całej sprawy. Jak dodaje poseł planowane są kolejne przesłuchania.

Oczywiście planowane są kolejne przesłuchania, dlatego że w samym wniosku o postawienie członków KRRiT przed Trybunałem Stanu do przesłuchania zostało wskazanych kilkunastu świadków. Nie wykluczone, że członkowie komisji będą wskazywali dodatkowe osoby, które ich zdaniem powinny zostać przesłuchane. Niewykluczone, że będą przeprowadzone jeszcze przesłuchania uzupełniające. W tej chwili trwa postępowanie wyjaśniające przed komisją, czyli postępowanie dowodowe – zaznaczył poseł Andrzej Duda.

Wczoraj na posiedzeniu senackiej Komisji Kultury i Środków Przekazu Jan Dworak odniósł się do sprawy TV Trwam, która nie otrzymała miejsca na multipleksie cyfrowym. Przypomniał m.in. liczne demonstracje pod hasłem obrony wolności słowa, akcję wysyłania listów do Krajowej Rady, czy też to, że w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Brukseli odbyła się konferencja o dyskryminacji TV Trwam przez KRRiT.

Jan Dworak zaznaczył również, że Krajową Radę cieszy wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego ws. poprzedniego konkursu, bo był on dla niej korzystny. Oczekiwane jest orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego.

O. Tadeusz Rydzyk CSsR, Dyrektor Radia Maryja akcentował, że nienormalne jest to, żeby tyle procent katolików nie miało jednego kanału, co świadczy o tym, że idziemy w kierunku totalitaryzmu.

– Media powinny być wykorzystywane ku dobremu, dla odkrywania prawdy, bo bez niej nie ma wolności. Prawdę głosi sam Chrystus, jak powiedział: „prawda was wyzwoli”. Mówił też: „Jestem Drogą, Prawdą i Życiem”. On jest naszym przykładem, naszą drogą. Zarówno prawda, jak i droga Chrystusa prowadzą nas do pełni życia, do pięknego życia na ziemi i w wieczności. Dlatego walczymy o telewizję. To jest nienormalne, żeby tyle procent katolików nie miało jednego kanału. O czym to świadczy? O tym, że idziemy w kierunku totalitaryzmu – powiedział o. Tadeusz Rydzyk CSsR, Dyrektor Radia Maryja.

O. Dyrektor zwrócił uwagę, że potrzeba dialogu dla szukania prawdy, ponieważ w prawdzie jest tylko wolność.

– Proszę wszystkich o modlitwę, przez przyczynę Matki Najświętszej, przez przyczynę błogosławionego Jana Pawła II, który cały czas wspierał nas za życia. Przez przyczynę zmarłych naszych wszystkich słuchaczy, członków Rodziny Radia Maryja. (…) Bardzo dziękujemy wszystkim za każdą manifestację, za zbieranie podpisów; w pewien sposób także za budzenie świadomości Polaków, abyśmy nie utracili wolności. Tracąc wolność słowa, nie dopuszczając katolików do głosu, prowadzimy do dyktatury jakiejś grupy, która będzie panowała nad innymi. Musimy sobie zdawać też sprawę z tego, że ona nie będzie służyła narodowi. Rządzenie nie jest przecież panowaniem, a służeniem. Dlatego potrzeba dialogu w społeczeństwie, nawet jeśli jest trudny. Dialogu dla prawdy, dla szukania prawdy, dla życia prawdą, bo tylko w prawdzie jest wolność – powiedział o. Tadeusz Rydzyk CSsR.   

RIRM

drukuj