fot. TV Trwam News

Sejmowa komisja kultury w przyszły wtorek prawdopodobnie przyjmie poprawkę do projektu ustawy medialnej  

W przyszły wtorek sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu najprawdopodobniej przyjmie poprawkę do projektu ustawy medialnej, która wyklucza możliwość wykupu przez spółki Skarbu Państwa mediów prywatnych.

Projekt nowej ustawy proponowanej przez posła Marka Suskiego przewiduje zabezpieczenie Polski przed tym, aby w mediach nie było kapitału pochodzącego spoza UE przekraczającego 49 proc. Od samego początku padają zarzuty, że przepisy skierowane są przeciwko TVN-owi. Stacja jest w trakcie przedłużania koncesji. Właścicielem TVN-u jest amerykański koncern Discovery.

Po jednej z wypowiedzi posła Marka Suskiego padają zarzuty, że Prawo i Sprawiedliwość chce mieć wpływ na to, co dzieje się w tej stacji. W rzeczywistości chodzi o to, by w przyszłości właścicielem stacji nadających w Polsce nie mogli być przedstawiciele krajów, w których demokracja jest jedynie pozorna, jak np. Rosja.

Aby uniknąć wątpliwości, że nie chodzi tu tylko o dobro polskiego ryku medialnego, ugrupowanie Pawła Kukiza proponuje poprawkę do ustawy. Poprawkę, która zakłada wykluczenie możliwości upaństwowienia mediów prywatnych, czyli w praktyce wykupienia ich przez spółki Skarbu Państwa. Komisja kultury ma zebrać się we wtorek i najprawdopodobniej przyjmie poprawkę Kukiz’15. Wtedy będzie już prosta droga to tego, by ustawą zajął się Sejm. Najbliższy możliwy termin to posiedzenie 11 sierpnia.

TV Trwam News

drukuj