fot. pixabay.com

Sejmowa Komisja Infrastruktury rekomenduje wydłużenie czasu wejścia w życie noweli Prawa o ruchu drogowym

Większa ochrona pieszego w okolicy przejścia dla pieszych oraz zwiększenie bezpieczeństwa na drogach szybkiego ruchu – to główne założenia noweli Prawa o ruchu drogowym. Sejmowa Komisja Infrastruktury przyjęła poprawkę wydłużającą czas wejścia przepisów w życie.

Zmiany zostały zapowiedziane przez premiera Mateusza Morawieckiego. Projekt zakłada, że pieszy wchodzący na przejście i znajdujący się na nim ma pierwszeństwo przed pojazdem, z wyjątkiem tramwaju.

W czasie wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko i na pasach pieszy nie będzie mógł korzystać z telefonu lub innego urządzenia, który może rozpraszać jego uwagę.

To także zmiany w zapisach dotyczących dopuszczalnej prędkości pojazdu – mówi wiceszef sejmowej Komisji Infrastruktury poseł Prawa i Sprawiedliwości, Jerzy Polaczek.

– Ujednolicenie prędkości w terenie zabudowanym do 50 km/h, bo dzisiaj mamy różnicę, że między godz. 23.00 a 5.00 zwiększona jest możliwa prędkość do 60 km/h. Komisja Infrastruktury zaakceptowała wydłużenie vacatio legis i wejście w życie ustawy od 1 czerwca. Kampania informacyjna, która będzie towarzyszyła wejściu w życie przepisów, przyczyni się do lepszego zrozumienia przełomu w pozycji pieszego i kierowcy – wskazuje poseł Jerzy Polaczek.

Przewidziano też wprowadzenie zakazu jazdy na tzw. zderzaku, czyli bardzo blisko poprzedzającego samochodu, na autostradach i drogach ekspresowych. Odstęp między pojazdami ma być nie mniejszy niż połowa prędkości, z jaką porusza się pojazd. Oznacza to, że kierowca jadący z prędkością 100 km/h powinien jechać w odległości 50 metrów za poprzedzającym pojazdem.

Głosowanie nad nowelą odbędzie się najprawdopodobniej po godz. 17.00.

 

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj