Sejm zajmie się dzisiaj projektami ws. KRS i SN

Sejm zdecydował o włączaniu do porządku obrad prezydenckich projektów ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym. Posłowie zajmą się ustawami dziś po południu.

Jeszcze przed rozpoczęciem posiedzenia posłowie Platformy Obywatelskiej domagali się zdjęcia tych punktów z porządku obrad. Politycy Nowoczesnej wnioskowali o przerwę i szerokie konsultacje. Wskazywali, że nie znają treści poprawek do ustaw.

Poseł Stanisław Piotrowicz, przewodniczący sejmowej komisji sprawiedliwości, w rozmowie z dziennikarzami powiedział, że poprawki Prawa i Sprawiedliwości zostaną zaprezentowane na posiedzeniu komisji.

Poczekajmy cierpliwie. Będzie posiedzenie komisji, na którym poprawki zostaną zaprezentowane, ale zapewne pojawią się też inne poprawki i to z obu stron, to jest naturalna rzecz. Nie chciałbym wypowiadać się, co będzie. Poczekajmy, zobaczymy. Na pewno nie będą to poprawki wprawiające w jakąś konsternację. Są one do przewidzenia. To przecież wszystko w ramach tych projektów, które są od dawna znane – mówił poseł PiS.

Prezydent Andrzej Duda zawetował w lipcu rządowe projekty ustaw o SN i KRS, a następnie zaprezentował swoje własne propozycje.

Przepisy były przedmiotem konsultacji między prezydentem Andrzejem Dudą a prezesem PiS-u Jarosławem Kaczyńskim. Wstępny kompromis udało się uzgodnić na poziomie Kancelarii Prezydenta i posłów PiS-u. Teraz ustawami zajmie się parlament. Punktem spornym była m.in. kwestia wyboru członków KRS-u.

Kompromis zakłada, że w razie gdyby w Sejmie nie udało się zebrać potrzebnych do wyboru nowych członków KRS-sędziów 3/5 głosów, wówczas – w drugim etapie – do wyboru wystarczyłaby większość bezwzględna.

RIRM

drukuj