Sejm: zainaugurowano działalność Stowarzyszenia „Endecja”

Grupa posłów Kukiz‘15 zainaugurowała dziś w Sejmie działalność Stowarzyszenia „Endecja”. Organizacja ma mieć charakter narodowy jej zadaniem jest służyć odbudowie endecji w Polsce.

Głównymi zadaniami stowarzyszenia będzie krzewienie myśli Romana Dmowskiego czy promocja narodowo-demokratycznych teorii.

To, co tworzymy, to fabryka elit nowej, endeckiej Polski, którą będziemy budować – mówił poseł Kukiz‘15 Sylwester Chruszcz.

– Narodowa Demokracja to już jest piąte pokolenie, które dzisiaj się ukonstytuowało, jest realne, merytoryczne, wchodzi mocno na tę scenę i chce wziąć na siebie odpowiedzialność za państwo. To, co jest dla nas ważne – my przywrócimy szkołę myślenia endeków sprzed wojny, tę wielką spuściznę merytoryczną, ekonomiczną, wojskową, geopolityczną. To wszystko, tę szkołę myślenia my przełożymy na dzisiejsze czasy. Z tym idziemy do przodu i wiem, że to szóste pokolenie, ci młodzi, będzie już mocniejsze o naszą walkę teraz tutaj w Sejmie, ale także wszędzie tam, gdzie jest ważna wszechpolskość, czyli my wszyscy Polacy: Polska dla wszystkich Polaków – powiedział Sylwester Chruszcz.

Narodowa Demokracja, czyli endecja – to obóz ideowo-polityczny, działający od końca XIX w. Podstawą ideologii obozu była zasada nadrzędności interesu narodowego, podkreślana przez jego ideologa i współtwórcę Romana Dmowskiego w tekstach „Nasz patriotyzm” oraz „Myślach nowoczesnego Polaka”.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl