Sejm uchylił immunitet Macierewiczowi

Sejm w piątkowym głosowaniu wyraził zgodę na uchylenie immunitetu posłowi PiS Antoniemu Macierewiczowi. Za głosowało 234 posłów, 174 było przeciw, 28 wstrzymało się od głosu.

Wniosek o uchylenie immunitetu posłowi PiS ma związek z procesem karnym, który wytoczył mu lobbysta i biznesmen Marek Dochnal. Zarzuca Macierewiczowi pomówienie w jednym z programów telewizyjnych.

Występując z trybuny sejmowej Antonii Macierewicz mówił, że przyjmuje do wiadomości, iż decyzja będzie podejmowana w ramach pewnego układu politycznego i pewnej determinacji, żeby za wszelką cenę (…) wykazać, że stan spraw społecznych w Polsce mierzony jest i będzie poziomem, który prezentuje Marek Dochnal”.

Za uchyleniem immunitetu posłowi PiS opowiedziało się 171 posłów PO, 39 posłów RP, jeden poseł PSL i 23 posłów SLD.

Przeciw głosowało: 4 posłów PO – Andrzej Gut-Mostowy, Mirosław Koźlakiewicz, Antoni Mężydło i Konstanty Miodowicz; 131 posłów PiS, 19 posłów PSL – m.in.: Stanisław Kalemba, Waldemar Pawlak, Janusz Piechociński, Marek Sawicki, Franciszek Stefaniuk, Piotr Zgorzelski, Józef Zych i Stanisław Żelichowski; 19 posłów SP i jeden poseł niezależny.

Od głosu wstrzymało się: 23 posłów PO – m.in.: Marek Biernacki, John Abraham Godson, Jarosław Gowin, Roman Kosecki, Jagna Marczułajtis-Walczak, Michał Szczerba, Jacek Żalek; 3 posłów PSL – m.in. Jan Bury; jeden poseł SLD – Bogusław Wontor i jeden poseł niezależny.

24 posłów nie wzięło udziału w głosowaniu.

-Rzeczywiście zebrało się 234 posłów, którzy uznali, że w Polsce ma być nagradzana, ma obowiązywać i być pochwalana etyka pana Marka  Dochnala. Pan Dochnal został skazany za korupcje i to nie taką sobie korupcje tylko za korumpowanie posła Pęczaka, przewodniczącego Komisji Kontroli Sejmu Rzeczpospolitej z SLD, i za to został z pierwszej instancji skazany na wieloletnie więzienie, oraz na bardzo wysoką grzywnę- powiedział poseł Antoni Macierewicz.

Poseł Antonii Macierewicz mógł wcześniej sam zrzec się immunitetu, ale jak powiedział, to głosowanie miało pokazać jaką postawę prezentują polscy parlamentarzyści.

-Sądziłem, że jest ważne, by Polacy zobaczyli jak głosują ludzie, których wybierają na posłów. To jest istotne i prędzej czy później to będzie istotny, ważny przyczynek do wymiany zachowań wyborczych.  Polacy muszą zdać sobie sprawę z tego, że trzeba wybierać takich ludzi, którzy  będą bronili polskich interesów, a nie takich, którzy będą pochwalali postawy sprzeczne z polskimi interesami- powiedział pos. Antoni Macierewicz.

RIRM/PAP

drukuj