Polska dostanie 1,5 mld euro mniej

1,5 mld euro mniej w polityce spójności dla Polski, zakłada nowa propozycja przewodniczącego Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya.    

Przewodniczącego Rady Europejskiej chce by do Polski w ciągu kolejnych 7 lat trafiło w sumie 72,5 miliarda euro. W Brukseli trwa szczyt Rady Europejskiej. Rozmowy na temat wieloletniego budżetu 27 zostaną wznowione w południe.

W ogólnym poziomie wydatków budżetu UE większych zmian nie ma.  Projekt zakłada cięcia w wysokości około 75 mld euro.

Wydatki na konkurencyjność i badania zostały obcięte o 13 mld euro; działania w zakresie bezpieczeństwa i obywatelstwa – 1,6 mld euro, i na polityce zagranicznej – o 5 mld. euro.

Polska straciła środki na rozwój regionów, ponieważ szef Rady Europejskiej zwiększył wsparcie dla bogatszych regionów m.in. dla Francji.

Jerzy Bielewicz – przewodniczący stowarzyszenia Przejrzysty Rynek stwierdził, że decyzja Hermana Van Rampuya narusza zasadę funduszu spójności – wyrównywania szans regionów.

– Siła negocjacyjna Polski jest niewielka, skoro obcięto nam Fundusze Spójności, a w przypadku Francji przeszły te pieniądze niejako do silnego kraju Unii Europejskiej, do kraju bogatego. To narusza samą ideę funduszu spójności i pokazuje, że w Europie liczą się jednak partykularne interesy krajów –  powiedział Jerzy Bielewicz.

Prof. Jerzy Żyżyński, poseł PiS stwierdził, że jakiekolwiek ciecia we wspólnym budżecie wpędzają Europę w jeszcze większe problemy finansowe.

– Widzimy co się dzieje. Najpierw przywódcy wpędzili Europę w kryzys dość nieprzemyślanym wprowadzeniem wspólnej waluty do struktury, która nie była dostatecznie jednorodna, a teraz cieciami wydatków budżetowych, chcą się chronić przed kryzysem.  Tymczasem  wpędzani jesteśmy  w jeszcze większy kryzys, dlatego że w kryzysie państwa nie powinny ciąć wydatków; w kryzysie państwa powinny te wydatki stymulować, nawet zwiększać. To co teraz się proponuje jest sprzeczne z zasadami ekonomii –  powiedział prof. Jerzy Żyżyński poseł PiSu.

 

Wypowiedź Jerzego Bielewicza

Audio MP3
Pobierz

 

Wypowiedź pos. Jerzego Żyżyńskiego

Audio MP3
Pobierz

RIRM

drukuj