(fot.PAP)

Sejm o prawie telekomunikacyjnym

Sejm głosował dziś nad senackimi poprawkami do kontrowersyjnej noweli prawa telekomunikacyjnego. Szczególnie ucierpią na tym Radio Maryja i Telewizja Trwam. Ustawa niemal dwukrotnie podwyższa limity opłat dla nadawców radiowych i ponad dziesięciokrotnie dla nadawców telewizyjnych.

Sejm przyjął m.in. poprawkę, która zmniejsza obciążenie rocznymi opłatami za użytkowanie częstotliwości dla radia. Pierwotnie koalicja PO – PSL ustaliła te opłaty na poziomie 300 mln zł rocznie. Teraz limit został zmniejszony, ale kwota i tak jest bardzo wysoka, zwłaszcza dla takich nadawców jak Radio Maryja. W stosunku do sytuacji obecnej, podwyżka jest niemal dwukrotna – powiedziała poseł Barbara Bubula, były członek KRRiT.

 

– Blisko 300 mln – to był projekt rządowy. Po przejściu przez Sejm, obniżono próg do około 19 mln, a teraz po poprawce Senatu jest niespełna 4 mln. To jest rezultat presji, jaką wywierano od dwóch miesięcy, wskazując na absurdalnie wysokie limity opłate – powiedziała pos. Barbara Bubula.

Poza tym w ustawie pozostała podwyższona kwota opłat dla nadawców telewizyjnych. Tu podwyżka jest ponad 10-krotna. Stawki zostały podniesione z 240 tyś. do ponad 10 mln za cały multipleks.

Niezależnie od tego, nadawcy muszą płacić wysokie opłaty za koncesje, które zostały zapisane w noweli ustawy o radiofonii i telewizji. Ustawę podpisał prezydent Bronisław Komorowski.

Dlatego wciąż organizowane są marsze w obronie TV Trwam. Jutro odbędzie się protest w Biłgoraju i Opatowie w diecezji Sandomierskiej.

Trwa także akcja zbierania podpisów, pod protestem do KRRiT, przeciwko dyskryminacji Telewizji Trwam. Dotąd podliczono 2 mln 398 tys. 171 kopii podpisów.


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj