W Sejmie trwa szczyt przewodniczących parlamentów państw Europy Środkowej i Wschodniej #EUROWAW2017.

W Sejmie trwa szczyt przewodniczących parlamentów państw Europy Środkowej i Wschodniej #EUROWAW2017. Biorą w nim udział przedstawiciele m.in. Azerbejdżanu, Chorwacji, Grecji, Turcji i Węgier. Wśród głównych tematów będą m.in. bezpieczeństwo regionu oraz współpraca w zakresie infrastruktury na osi Północ-Południe oraz debata o wartościach wyróżniających Europę Środkową i Wschodnią.

Celem polityki, a szczególnie polityki międzynarodowej jest zapewnienie pokoju i bezpieczeństwa – mówił dziś wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki podczas szczytu przewodniczących parlamentów państw Europy Środkowej i Wschodniej.

Wicemarszałek Sejmu wymienił również zagrożenia dla bezpieczeństwa w regionie, w tym zagrożenie bezpieczeństwa granic, czyli – jak mówił – integralności państwa.

To jest problem podstawowy, w tej sprawie musimy wszyscy występować solidarnie i stanowczo. Konflikty, spory, które mają miejsce muszą być rozwiązane metodami pokojowymi, z zachowaniem prawa międzynarodowego i suwerenności państwa” – powiedział Terlecki.

Jako drugi problem wymienił kwestię emigrantów przybywających spoza Europy, co – jak ocenił wicemarszałek Sejmu – ostatnio stało się jedną z przyczyn kryzysu znacznej części kontynentu.

Chociaż ten problem nie dotyka nas jednakowo, to jednak i w tej sprawie pożyteczne byłoby wypracowanie naszego wspólnego stanowiska, tym bardziej, że w wielu naszych krajach opinia publiczna łączy problem emigrantów, przybyszów z problemem narastającego zagrożenia terroryzmem” – mówił Terlecki.

Trzecim problemem, na który wskazał wicemarszałek Sejmu, było zachowanie suwerenności przez poszczególne państwa.

Oznacza to nie tylko bezpieczeństwo zewnętrzne, ale również brak zgody na ingerencję ws. wewnętrzne, poszanowanie dla przyjmowanych w naszych parlamentach rozwiązań ustrojowych i prawnych” – zaznaczył.

Jako czwarty problem Terlecki wymienił tendencję w Europie do „kwestionowania reprezentatywności klasy politycznej”.

Powstają ruchy antysystemowe gotowe podważać zasady demokracji, burzyć społeczny pokój” – stwierdził.

Parlamenty dysponujące mandatem społecznym powinny działać na rzecz stabilizacji i ładu publicznego” – dodał wicemarszałek Sejmu.

Jak zaznaczył Terlecki wymienione przez niego problemy są omawiane w relacjach dwustronnych przez komisje parlamentarne.

Myślę, że moglibyśmy w tej kwestii pomyśleć o wielostronnym spotkaniu komisji naszych parlamentów, te spotkania mogłyby raz na pół roku np. być podsumowywane na spotkaniu przedstawicieli przewodniczących bądź wiceprzewodniczących parlamentów” – mówił.

Terlecki zaproponował, że takie spotkania mogłyby zostać organizowane w stolicy jednego z państw, które zadeklaruje gotowość do udziału w konsultacjach.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl