fot. TV Trwam News

Rocznica konsekracji Sanktuarium pw. NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. JP II w Toruniu

Mija rok od konsekracji Sanktuarium pw. NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu. W południe rozpoczęła się Msza św., której przewodniczy i homilię wygłosił ks. bp Józef Zawitkowski, Biskup Pomocniczy Senior Diecezji Łowickiej.

Przypomnijmy: świątynia została konsekrowana w 96. rocznicę urodzin Papieża Polaka. Eucharystii przewodniczył b. prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego ks. kard. Zenon Grocholewski.

W homilii ks. Kardynał podkreślił, że dzieło to powstało dzięki miłości ogromnej rzeszy Polaków; miłości do Boga, Kościoła, Ojczyzny i jest wzorem Nowej Ewangelizacji.

– W Nowej Ewangelizacji chodzi głównie o to, jak wielokrotnie podkreślał św. Jan Paweł II, aby Ewangelia była głoszona z nową gorliwością, z nowym zapałem, nowymi metodami, zastosowaniem nowych środków wyrazu dostosowanych do konkretnych potrzeb i warunków. Każdy ochrzczony, niezależnie od swojej funkcji w Kościele i stopnia wykształcenia, w wierze jest aktywnym podmiotem ewangelizacji –  zaznaczył ks. kard. Zenon Grocholewski.

O. Tadeusz Rydzyk CSsR, Dyrektor Radia Maryja, dziękował wszystkim za pomoc i modlitwę, aby to Sanktuarium mogło powstać;

– Gdyby nie Ojciec Święty Jan Paweł II, to Radio Maryja nie istniałoby. Nie dokonałoby się wiele dobra. Nie byłoby tego, czego dziś także jesteśmy świadkami. Wszystkim żywym i zmarłym budowniczym tego Sanktuarium, szczególnie chorym i cierpiącym, budującym przez modlitwę, także za wspieranie swym groszem, wszystkim z Polski i Polonii, z ojczyzny i ze świata – Bóg zapłać, za to, że macie tyle miłości. Tak możemy powiedzieć, że tutaj jest Polska Jana Pawła II – podkreślił Dyrektor Radia Maryja, o. Tadeusz Rydzyk CSsR.

Świątynia pw. NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II powstała dzięki modlitwie i ofiarności wielu Polaków z kraju i zagranicy.

Prezbiterium świątyni to wierna replika prywatnej kaplicy św. Jana Pawła II. Znajdują się w niej Ikona Matki Bożej Częstochowskiej, przed którym modlił się Papież Polak. Wewnątrz kościoła znajduje się także Kaplica Pamięci. To wyraz wdzięczności wobec Polaków, którzy oddali życie, ratując Żydów podczas niemieckiej okupacji.

Transmisję z dzisiejszych uroczystości przeprowadzą Radio Maryja i TV Trwam.

RIRM

drukuj