fot. twitter.com/KancelariaSejmu

Sejm podjął walkę z nielegalną dystrybucją produktów medycznych

Sejm znowelizował Prawo farmaceutyczne, by walka z nielegalnym wywozem leków była skuteczniejsza. Za projektem przygotowanym przez rząd opowiedziało się 417 posłów, nikt nie był przeciw, dwóch wstrzymało się od głosu.

Regulacja dotyczy penalizacji nielegalnego wytwarzania i dystrybucji produktów leczniczych oraz ich skupu z rynku detalicznego w celu sprzedaży i wywozu za granicę.

Chodzi o mechanizm tzw. odwróconego łańcucha dystrybucji produktów leczniczych – tłumaczył wczoraj w trakcie pierwszego czytania wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak.

– Proceder ten polega na pozyskiwaniu leków z rynku detalicznego przez hurtownie farmaceutyczne, które następnie leki te odsprzedają za granicę za cenę wielokrotnie wyższą od dopuszczalnej ceny krajowe. W przypadku leków refundowanych proceder ten powoduje braki leków na polskim rynku, a w konsekwencji stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia pacjentów. W projekcie przewiduje się: penalizację określonych zachowań osób prowadzących apteki, hurtownie i inne podmioty, mającą na celu skuteczne przeciwdziałanie obrotowi, wywozowi leków i środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych za granicę, i penalizację zachowań paserów biorących udział w tym procederze – powiedział Łukasz Piebiak.

W ustawie doprecyzowano przepisy pozwalające wojewodom na nakładanie kar finansowych za nielegalną sprzedaż produktów leczniczych oraz wyrobów medycznych przez podmioty prowadzące działalność leczniczą.

Ustawa zakłada też zmianę przepisów karnych. Karane będzie np. wykonywanie działalności gospodarczej dotyczącej wytwarzania lub importu produktu leczniczego bez wymaganego zezwolenia, zaostrzona zostanie sankcja karna za takie zachowania.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl