PAP/Radek Pietruszka

Sejm odrzucił rządowy projekt dot. zamrożenia cen energii

Sejm odrzucił w głosowaniu projekt rządowy przewidujący wsparcie dla odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła w 2024 roku. Posłowie nie zgodzili się natomiast na odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu autorstwa posłów opozycji w tej sprawie.

Rządowy projekt zakłada przedłużenie zamrożonych cen energii na cały 2024 rok, a projekt grupy posłów Polski 2050 i Koalicji Obywatelskiej tylko do 30 czerwca przyszłego roku. Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, minister klimatu, na konferencji prasowej przekonywała, że rząd złożył dobrą i sprawdzoną w praktyce propozycję.

– Projekt, który przedłuża wszelkie ograniczenia wzrostu cen energii, ciepła, gazu dla gospodarstw domowych, dla samorządów, dla podmiotów wrażliwych – szkół, szpitali, domów dziecka – ale również małych i średnich przedsiębiorstw, działa w tej chwili. Powinien działać przez cały przyszły rok. W odpowiedzi na to pojawił się projekt poselski, który zawiera tylko pół roku ochrony nas wszystkich przed wzrostami cen energii, gazu i ciepła; w ogóle nie chroni małych i średnich przedsiębiorstw. Wasze lokalne sklepiki, zakłady kosmetyczne, mechanicy samochodowi nie będą chronieni – wskazywała Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.

Pominięciem małych i średnich firm Prawo i Sprawiedliwość uzasadniło wniosek o odrzucenie poselskiego projektu ustawy. Posłowie KO wnioskowali z kolei o odrzucenie propozycji rządu, wskazując, że projekt ten obciąża budżet. Według nich to Orlen powinien przekazać 16,5 miliarda złotych na sfinansowanie zamrożenia cen energii.

Inne kontrowersyjne zapisy projektu autorstwa polityków skupionych wokół Donalda Tuska i Szymona Hołowni w sprawie elektrowni wiatrowych mają zostać wykreślone w wyniku autopoprawki klubu KO.

Wcześniej prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie podejrzenia popełnienia przestępstwa płatnej protekcji w związku z przygotowaniem projektu opozycji.

Anna Włusek/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl