fot. PAP

Sejm odrzucił obywatelski projekt ws. LOTOSu

Sejm odrzucił obywatelski projekt ustawy o zachowaniu przez państwo większościowego pakietu akcji Grupy LOTOS S.A. Odrzucenie dokumentu rekomendowała sejmowa Komisja Skarbu Państwa.

Projekt trafił do Sejmu w marcu 2012 r. Pod obywatelskim projektem podpisało się ponad 156 tys. obywateli. Zgodnie z projektem państwo byłoby zobowiązane do zachowania większościowego pakietu akcji LOTOSu, a nadzór nad tym pakietem sprawowałaby Rada Ministrów.

– Niestety przegraliśmy. Nieznacznie, bo raptem dwoma głosami, ale jednak 224 posłów było za przyjęciem sprawozdania Komisji Skarbu Państwa, która była za odrzuceniem naszego projektu. 222 posłów było za naszym projektem. Przegrana niewielka, ale zawsze przegrana i niestety jest to już koniec naszej inicjatywy obywatelskiej. Z czego się możemy cieszyć? – powiedzmy sobie szczerze: Lotos póki co jest polski i póki co niby rząd obiecuje, że nie ma planów prywatyzacji. Jak wiemy jeszcze rok temu jednoznacznie chciał sprzedać – powiedział Krzysztof Steckiewicz, pełnomocnik Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej Polski Lotos.

Krzysztof Steckiewicz podziękował jednocześnie wszystkim, którzy złożyli swój podpis w obronie LOTOS-u, wśród nich wymienił słuchaczy Radia Maryja i widzów Telewizji Trwam. Tymczasem z niepokojem na działania rządu Donalda Tuska co do spółki LOTOS patrzy PiS.

Obietnice premiera dotyczące LOTOSu są tyle warte co obietnice związane z fotoradarami – mówi poseł Dawid Jackiewicz. Polityk zwraca uwagę, że rząd obiecuje, że nie przewiduje zbycia akcji spółki LOTOS.    Tymczasem w dokumencie podpisanym przez ministra Mikołaja Budzanowskiego znajduje się zupełnie odmienny zapis.

– Chciałbym przypomnieć, że na tej Sali politycy PO wielokrotnie, a ostatnio wczoraj zapewniali, gwarantowali, że rząd RP nie ma najmniejszych zamiarów, obiecuje, że nie przewiduje zbycia akcji spółki Lotos. Dowodem na to miały być strategie rządowe, które nie przewidują, nie mają takich zapisów, jako by rząd RP miał zamiar sprzedać spółkę Lotos. Chciałbym zacytować dokument, podpisany przez pana ministra Budzanowskiego o nazwie „Plany dalszej prywatyzacji grupy Lotos”, który przewiduje, cytuję: „zbycie wszystkich, posiadanych przez Skarb Państwa akcji inwestorowi strategicznemu lub zbycie wszystkich posiadanych akcji przez sprzedaż akcji rozproszonym inwestorom za pomocą giełdy papierów wartościowych”. To są prawdziwe zamiary rządu RP Donalda Tuska, co do Lotosu – powiedział poseł Dawid Jackiewicz.

Grupa Lotos to druga co do wielkości firma petrochemiczna w Polsce. W tej giełdowej spółce głównym udziałowcem jest Skarb Państwa, który ma ponad 53 proc. akcji.

RIRM 

drukuj