Sejm nt. weta prezydenta ws. okręgów sądowych

Sejm zajmie się dziś wetem prezydenta Bronisława Komorowskiego do ustawy o okręgach sądowych sądów powszechnych. Wczoraj sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka opowiedziała się za wetem prezydenta Komorowskiego do obywatelskiego projektu.

79 sądów rejowych zostało zlikwidowanych na mocy rozporządzenia, wydanego przez ówczesnego ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina.

Taki tryb – jak akcentują przedstawiciele inicjatywy obywatelskiej – jest niezgodny z Konstytucją. Ich wątpliwości podziela także PiS. Poseł Stanisław Piotrowicz wyjaśnia, że okręgi sądowe powinny być uregulowane w ustawie, a nie w rozporządzeniu.

– Kiedy teraz, w drodze ustawy chce się uregulować okręgi sądowe, powiada się: po co to ma być w ustawie, skoro wystarczy, że będzie w rozporządzeniu. Nie rozumiem tych pokrętnych i sprzecznych argumentacji; okręgów sądowych nie znosi się z poniedziałku na wtorek, dla tego rodzaju regulacji jak najwłaściwsza jest ustawa, a nie rozporządzenie. Dlatego cała reszta uzasadnienia ma tylko wprowadzić opinię publiczną w błąd – powiedział poseł Stanisław Piotrowicz.

Za odrzuceniem weta opowiadają się kluby opozycyjne oraz koalicyjny PSL. Zakładając pełną frekwencję, kluby te dysponują razem 244 głosami, nie starczyłoby to więc do zmiany decyzji Komorowskiego.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl