PAP/Radek Pietruszka

Sejm: Komisja rekomenduje do TK kandydatury K. Pawłowicz i S. Piotrowicza

Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka pozytywnie zaopiniowała kandydatury Krystyny Pawłowicz i Stanisława Piotrowicza na sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Wcześniej przewodniczący Marek Ast (PiS) zamknął dyskusję w czasie odpowiedzi udzielanych przez Pawłowicz.

Zamykając dyskusję Ast powiedział zwracając się do posłów opozycji: „Państwo nie reagujecie na moje upomnienia i prośby o nieprzeszkadzanie kandydatom, w ten sposób nie jesteśmy w stanie zapoznać się z odpowiedziami kandydatów, zarządzam głosowanie”.

Dyskusja została przerwana po kilkunastu minutach wypowiedzi Pawłowicz, która jako pierwsza odpowiadała na pytania posłów. Piotrowicz, w związku z zakończeniem dyskusji, na pytania posłów nie odpowiedział.

Decyzja Asta wywołała protesty posłów opozycji.

„Nie było odpowiedzi na pytania, to głosowanie ze złamaniem regulaminu. Jesteście dumni?” – mówiła Kamila Gasiuk-Pihowicz z KO.

Ostatecznie w głosowaniu oboje kandydaci do TK uzyskali pozytywne opinie – głosowało za nimi 16 członków komisji. Przeciw było – w przypadku Pawłowicz 12 członków komisji, a w przypadku Piotrowicza 11 posłów.

PAP

 

drukuj