fot. pixabay.com

Sędzia Sądu Najwyższego USA odrzuca apelację nauczycieli – przeciwników szczepień

Sędzia Sądu Najwyższego USA Sonia Sotomayor oddaliła w piątek apelację grupy pedagogów nowojorskich o zablokowanie obowiązku szczepień przeciwko COVID-19 wydanego nauczycielom i innym pracownikom szkół publicznych. 90 proc. z nich otrzymało już co najmniej jedną dawkę.

Niechętni szczepieniom nauczyciele wystąpili w czwartek z petycją o wstrzymanie w pilnym trybie nakazu. Wszedł on w Nowym Jorku w życie w piątek.

Jak potwierdził nowojorski adwokat Jerzy Sokół, Sonia Sotomayor jest upoważniona do podejmowania tego rodzaju decyzji. Została wyznaczona do rozpatrywania wniosków w trybie pilnym w regionie, obejmującym także Nowy Jork.

AP przypomniała, że zgodnie z wydanym wcześniej rozporządzeniem blisko 148 tys. pracowników szkół miało w piątek do godz. 17.00 czas, aby zaszczepić się przynajmniej jedną dawką przeciwko koronawirusowi. Tym, którzy tego nie zrobili grozi od poniedziałku zawieszenie bez wynagrodzenia.

Burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio zapewniał w piątek w wywiadzie telewizyjnym, że 90 proc. pracowników miejskiego wydziału edukacji zostało już zaszczepionych przynajmniej jedną dawką. Było wśród nich 93 proc. nauczycieli oraz 98 proc. dyrektorów szkół.

„Jesteśmy zadowoleni z tej decyzji sędzi Soni Sotomayor. Wydała właściwe orzeczenia prawne w najlepszym interesie uczniów i wychowawców” – przytacza AP oświadczenie radcy prawnej miasta Georgii Pestany.

Żal z powodu decyzji sędzi wyraził adwokat reprezentujący nauczycieli, Vinoo Varghese.

„Jesteśmy rozczarowani, ale walka o właściwą procedurę prawną dla naszych i innych klientów trwać będzie dalej” – zapowiedział mecenas.

Oryginalny, wcześniej ustalony termin wymogu szczepień został opóźniony w wyniku apelacji złożonej przez nauczycieli do sądu niższej instancji. Federalny panel odwoławczy orzekł jednak w poniedziałek, że Nowy Jork może zachować ten obowiązek w największym okręgu szkół publicznych w kraju. Liczy on ponad milion uczniów.

Decyzja Soni Sotomayor koresponduje z sierpniowym orzeczeniem sędzi Sądu Najwyższego Amy Coney Barrett. Odrzuciła ona odwołanie studentów Indiana University o zablokowanie wymogu szczepień w tej uczelni.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl