fot. PAP/Marcin Bednarski

Sędzia Jarosław O. nie zamierza przepraszać Prezydenta RP za publiczne znieważenie

W sporze o sądownictwo przekroczona zostaje kolejna granica. Sędzia Jarosław O. – we wpisie na Twitterze – publicznie zaatakował prezydenta Andrzeja Dudę. Mimo wszczętego postępowania dyscyplinarnego, sędzia twierdzi, że ma prawo do własnych ocen.

Prezydent Andrzej Duda w trakcie spotkań z mieszkańcami m.in. Opola Lubelskiego i Zwolenia wskazywał na wiele chorób, z jakimi zmaga się polskie sądownictwo. Mówił też o potrzebie utrzymania Izby Dyscyplinarnej. To jednak nie spodobało się samym sędziom. Jarosław O. przekroczył kolejną granicę w sporze wokół reformy wymiaru sprawiedliwości.

„Panie Duda! Piszę to z całą odpowiedzialnością. Jest pan złym człowiekiem, marnym prezydentem, ziejącym nienawiścią w imię swoich doraźnych i partyjnych, politycznych celów” – napisał Jarosław O., sędzia Sądu Okręgowego w Poznaniu.

– Nie pierwszy to sędzia, który praktycznie wypowiada się jak działacz partyjny – mówił prof. Mieczysław Ryba.

– To jest wypowiedź niedopuszczalna, choćby z tego względu, że jest to Prezydent RP i obraza prezydenta jest oczywiście karalna w świetle polskiego prawa – powiedział prawnik Marcin Jakóbczyk.

Sprawą zajął się rzecznik dyscyplinarny. Podjęte zostały czynności wyjaśniające. Przypadek sędziego z Poznania potwierdza potrzebę zmian w systemie dyscyplinarnym sędziów – wskazał prawnik Marcin Jakóbczyk.

– Ta ustawa, która będzie ponownie procedowana przez Sejm, ma na celu takim przypadkom nadużyć – zapobiegać – oznajmił prawnik.

Mowa o nowelizacji ustaw sądowych, która – choć odrzucona przez Senat – teraz ponownie trafi do Sejmu. Sam sędzia Jarosław O., mimo wszczętego postępowania, nie zamierza wycofywać się ze swoich słów.

– Mam prawo do własnych ocen, jest wolność słowa. Jestem obywatelem zatroskanym o los ojczyzny. Moje słowa były podyktowane obawą o dobro wspólne. Nie można antagonizować ludzi. Nie było moją intencją urażenie kogokolwiek – poinformował Jarosław O., sędzia Sądu Okręgowego w Poznaniu.

Marcin Jakóbczyk przypomniał, że manifestowanie swoich poglądów politycznych tak naprawdę wystawia świadectwo samemu sędziemu. Trudno wtedy mówić o jego niezawisłości.

– Przestaje być wiarygodny, najzwyczajniej w świecie przestaje być wiarygodny – podsumował Marcin Jakóbczyk.

Sam rzecznik dyscyplinarny przywołując zachowanie Jarosława O., wskazał, że sędzia znieważył prezydenta Andrzeja Dudę.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl