Sędzia Iwulski chce wypłacać wynagrodzenie prof. Gersdorf

Sędzia Józef Iwulski, który kieruje pracami Sądu Najwyższego, zapowiedział, że będzie wypłacał wynagrodzenie prof. Małgorzacie Gersdorf. Na antenie Polsat News przyznał, że w związku z tą decyzją możliwe są konsekwencje, np. w postaci postępowania dyscyplinarnego. Inni zwracają uwagę, że wypłacone pieniądze będą podlegały zwrotowi.

Zgodnie z ustawą o SN sędzia Gersdorf przeszła w stan spoczynku i przestała pełnić funkcję I prezesa. W jej ocenie kadencja ta według konstytucji kończy się w 2020 r.

Jak poinformował zespół prasowy SN, Małgorzata Gersdorf przebywa obecnie na urlopie. Po 19 lipca zamierza wrócić do SN.

Poseł Waldemar Buda, prawnik, zauważył, że Małgorzata Gersdorf nie skorzystała z prawa, jakie jej przysługiwało. Tym samym przestała pełnić funkcję I prezesa Sądu Najwyższego.

– Każdy z sędziów, również pani prezes, miał możliwość złożenia wniosku do pana prezydenta. Część osób się zdecydowała, część nie. Dzisiaj mamy tego konsekwencje, które są bardzo precyzyjnie zapisane w ustawie. To nie jest tak, że się wygasza jakąkolwiek kadencję, bo to nie ma nic wspólnego z kadencją. Podam taki przykład – żeby być kierownikiem w jakiejś firmie, przede wszystkim trzeba być jej pracownikiem. Nie można więc się powoływać, że „ja nadal jestem kierownikiem”, będąc np. zwolnionym z pracy, nie będąc pracownikiem, nie mając umowy o pracę. Jest to zupełnie oczywiste i tak jest w przypadku pani prezes – powiedział poseł Waldemar Buda.

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości wnieśli do Sejmu projekt zmian m.in. w Prawie o prokuraturze oraz w ustawie o Sądzie Najwyższym. Propozycje dotyczą m.in. procedury obsadzania stanowisk sędziowskich w SN i procedury wyboru I prezesa SN.

 

 

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl