fot. PAP/Leszek Szymański

Sąd zmienił nazwę SLD na Nowa Lewica; w ciągu dwóch miesięcy możliwa konsolidacja z Wiosną

Warszawski sąd zmienił statut Sojuszu Lewicy Demokratycznej zmieniając nazwę partii na Nowa Lewica. Tym samym – jak powiedział szef tej formacji Włodzimierz Czarzasty – w ciągu dwóch miesięcy możliwa jest konsolidacja jego ugrupowania z Wiosną Roberta Biedronia.

W połowie grudnia ub.r. organy statutowe SLD i Wiosny Roberta Biedronia zdecydowały o konsolidacji obu ugrupowań.

„Podjęliśmy decyzję, by stworzyć silną lewicową, otwartą i europejską partię o nazwie Nowa Lewica. To początek konsolidacji wszystkich sił lewicowych w Polsce” – mówił wówczas Robert Biedroń.

Z dokumentów wynika, że Sąd Okręgowy w Warszawie wydał decyzję o wpisaniu do ewidencji partii politycznych zmian w statucie Sojuszu Lewicy Demokratycznej, która zmienia nazwę SLD na „Nowa Lewica”. Sąd wpisał również do ewidencji znak graficzny „Lewica”, którym SLD, Wiosna i Lewica Razem posługiwała się w kampanii parlamentarnych i którym posługuje się także klub parlamentarny.

Do postanowienia sądu odniósł się Włodzimierz Czarzasty.

„Teraz czekamy na uprawomocnienie tej decyzji. (…) Kiedy wyrok się uprawomocni, to zgodnie z przepisami przejściowymi statutu, w przeciągu dwóch miesięcy już pod szyldem Nowa Lewica powinien zostać zwołany kongres, który ma przyjąć program oraz wybrać nowe władze” – poinformował.

Czarzasty podkreślił, że zmiany w SLD idą zgodnie z planem, który został podjęty podczas konwencji partii w połowie grudnia, która to zdecydowała o zmianach w statucie.

„Jest ciągłość funkcjonowania partii, która zmieniła w części swój statut, która zmieniła nazwę i logo” – powiedział szef SLD.

Odniósł się również do konsolidacji z Wiosną. Zapewnił, że nie będzie ona polegała na wchłonięciu partii Biedronia.

„Przystosowaliśmy statut partii, żeby można było dokonać konsolidacji z partią Wiosna” – powiedział Czarzasty.

Nowej Lewicy nie będzie współtworzyła Lewica Razem, która postanowiła zachować odrębność. Lewica Razem zamierza jednak pozostać w klubie i kontynuować współpracę z SLD i Wiosną.

Po powstaniu Nowej Lewicy klub parlamentarny będzie się nazywał Nowa Lewica Razem.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl