fot. flickr.com

Sąd: rok więzienia dla dwóch cudzoziemców za próbę nielegalnego zakupu broni w Gdyni

Sąd Okręgowy w Gdańsku utrzymał dziś – wydany przez sąd I instancji – wyrok roku więzienia dla dwóch obywateli Holandii oskarżonych o to, że w marcu ubiegłego roku w jednym z gdyńskich sklepów usiłowali nielegalnie kupić broń. Wyrok jest prawomocny.

Od wyroku Sądu Rejonowego w Gdyni z września 2016 r. odwołali się zarówno obrońca, jak i prokurator. Prokuratura wniosła o skazanie oskarżonych na karę 2 lat więzienia. Ich obrońca domagał się natomiast uchylenia wyroku i uniewinnienia bądź umorzenia sprawy.

Sąd Okręgowy uznał, że obie apelacje – obrońcy i prokuratury – nie były zasadne. Wyrok został utrzymany w mocy.

Według prokuratury, 27-letni Murat O. i o trzy lata starszy Ozgun A. (pochodzenia marokańskiego i tureckiego – PAP) 14 marca 2016 r. próbowali kupić broń w jednym ze sklepów w Gdyni. O próbie nielegalnego kupna broni powiadomił Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego i policję właściciel sklepu. Obcokrajowcy zostali zatrzymani po kilku godzinach w jednym z centrów handlowych w Gdyni.

Podczas procesu przed gdyńskim sądem oskarżeni nie przyznali się do winy. Z odczytanych przez sąd ich wyjaśnień ze śledztwa wynikało, że przyjechali do Polski na jeden dzień, aby kupić urządzenie do dorabiania kluczy do samochodu. Planowali też zwiedzać Trójmiasto. Tłumaczyli, że do gdyńskiego sklepu z militariami weszli tyko po to, aby nabyć gaz pieprzowy do obrony. Wyjaśniali też śledczym, że wprawdzie podczas wizyty w sklepie został wywołany temat zakupu broni, ale – jak twierdzili oskarżeni – miało to charakter żartu.

PAP/RIRM

drukuj