S. Mazurek: Polska potrzebuje ambitnych projektów rozwojowych, które będą budować nasze bezpieczeństwo energetyczne
Mamy duże opóźnienie w programie związanym z energetyką atomową. To niepokoi, bo Polska potrzebuje ambitnych projektów rozwojowych, które będą budować nasze bezpieczeństwo energetyczne – mówił Sławomir Mazurek, doradca prezydenta RP ds. środowiska i polityki klimatycznej, w czwartkowych „Aktualnościach dnia” w Radiu Maryja.
Na międzynarodowym szczycie na rzecz klimatu w Baku w Azerbejdżanie spotkali się światowi przywódcy, w tym prezydent RP, Andrzej Duda. Szczyt rozpoczął 29. Konferencję ONZ w sprawie Zmiany Klimatu (COP 29).
– Polska już od wielu lat uczestniczy w negocjacjach klimatycznych. Wielokrotnie też gościliśmy uczestników tych negocjacji w Polsce. To już 29. konferencja klimatyczna, która jest bardzo istotna gospodarczo, bo to, co jest tam ustalane, potem przekłada się na różne regulacje, które pojawiają się w Unii Europejskiej, ale to są dwa różne procesy. Unia Europejska jest wyraźnym czempionem – bardzo wysoko stawia sobie ambicje klimatyczne – natomiast rolą Polski jest to, żeby rozwijać się w sposób zrównoważony, z zachowaniem tak zwanej sprawiedliwości, która będzie powodować, że redukcje w zakresie emisji CO2 nie będą wpływać na życie obywateli w taki sposób, aby one nie uszczuplały budżetów gospodarstw rodzinnych – podkreślił Sławomir Mazurek.
Doradca prezydenta RP ds. środowiska i polityki klimatycznej wskazał, że Polska jest w bardzo dobrej sytuacji, jeśli chodzi o negocjacje i możliwość prezentowania swoich rozwiązań na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych, bo należy do tych krajów, które zredukowały emisję CO2 w stosunku do protokołu z Kioto o 30 procent.
– Jesteśmy krajem, który rozwijając się, zwiększając PKB, ograniczał swoje emisje, jednocześnie zachowując miejsca pracy. Istotne jest to, aby te wszystkie ambicje, które pojawiają się na poziomie Unii Europejskiej nie powodowały tego, co się niestety dzieje, czyli spadku konkurencyjności Unii Europejskiej na tle innych gospodarek. Dlatego warto mówić o tym, że ta transformacja musi być sprawiedliwa, nie może dotykać mieszkańców Unii Europejskiej. Nam szczególnie oczywiście zależy na mieszkańcach Polski, a prezydent PR jest jednym z tych prezydentów, który najaktywniej ze wszystkich bierze w tym udział – zaakcentował gość Radia Maryja.
Dodał, że prezydent Andrzej Duda wziął udział w szczycie liderów, miał swoje wystąpienie, w którym wskazywał nie tylko na sprawiedliwą transformację, ale także na wielki sukces, jakim są polskie Lasy Państwowe, jako wykorzystanie żywych zasobów przyrodniczych w redukcji i pochłanianiu dwutlenku węgla, ale także w tworzeniu miejsc pracy na terenach wiejskich, na terenach niezurbanizowanych, jako miejsce, w którym mamy w Polsce wszystkie rodzime gatunki roślin i zwierząt, także dzięki pracy pokoleń polskich leśników.
– Prezydent wskazywał również na konieczność budowy bezpieczeństwa energetycznego w oparciu o stabilne źródła energii, które też mamy. Na przykład energię geotermalną, która jest zeroemisyjnym źródłem energii, którą warto promować na różnych forach i jest to istotne w tej negocjacji – tłumaczył doradca prezydenta RP ds. środowiska i polityki klimatycznej.
Odnawialne źródła energii są dość istotne, ale żeby zbudować stabilny miks, potrzebujemy rozwoju, potrzebujemy też innowacji w tym obszarze, a docelowo potrzebujemy energetyki atomowej, która będzie stabilnym zeroemisyjnym źródłem energii – podkreślił gość „Aktualności dnia”.
– Mamy duże opóźnienie w programie związanym z energetyką atomową. To niepokoi, bo Polska potrzebuje ambitnych projektów rozwojowych, które będą budować nasze bezpieczeństwo energetyczne – podsumował Sławomir Mazurek.
Całość rozmowy ze Sławomirem Mazurkiem dostępna [tutaj].
radiomaryja.pl