fot. PAP/DPA

S. Ławrow: Spotkanie Putin-Zełenski zależne od uprzedniego rozwiązania kwestii spornych

Do spotkania rosyjskiego przywódcy Władimira Putina i prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego, może dojść, tylko jeżeli wpierw rozwiązane zostaną kwestie sporne – oświadczył w czwartek minister spraw zagranicznych Rosji, Siergiej Ławrow. Zakwestionował też mandat Zełenskiego do zawarcia pokoju.

Prezydent USA, Donald Trump, powiedział w poniedziałek po rozmowach z ukraińskim przywódcą i kilkorgiem europejskich liderów w Białym Domu, że rozpoczął aranżowanie spotkania Putin-Zełenski, po którym miałoby dojść do rozmów trójstronnych z jego udziałem. Biały Dom stwierdził, że Moskwa zgodziła się na takie rozwiązanie.

W czwartkowej wypowiedzi dla dziennikarzy Ławrow powtórzył gotowość Putina do spotkania z Zełenskim, zastrzegając jednak, że „wszystkie kwestie, które wymagają namysłu” mają być rozwiązane wcześniej. Dodał, że dalsze kroki należałoby ustalić na poziomie ekspertów i ministrów.

„I oczywiście do podpisania przyszłych umów dojdzie, kiedy rozwiązana zostanie kwestia mandatu osoby, która podpisze te umowy ze strony ukraińskiej” – powiedział Ławrow.

Moskwa wielokrotnie podważała legalność władzy Zełenskiego, gdyż – zgodnie z ukraińskim kalendarzem wyborczym – jego kadencja miała wygasnąć w maju 2024 roku.

Jednak ukraińskie przepisy zabraniają organizowania wyborów w czasie trwania stanu wojennego i na ich podstawie Zełenski pozostaje prawowitym prezydentem.

Wołodymyr Zełenski powiedział w tym tygodniu, że Kijów oczekuje „zdecydowanej reakcji” Waszyngtonu, jeśli Putin nie zgodzi się na dwustronne spotkanie z nim.

PAP

drukuj