Fot. M. Józefaciuk - Kancelaria Senatu

S. Karczewski: będziemy w dalszym ciągu wspierać państwa aspirujące do UE

Wiele państw z naszego regionu Europy Środkowej aspiruje do Wspólnoty Europejskiej; chcemy być ich adwokatami w Unii Europejskiej i będziemy ich w dalszym ciągu wspierać – mówił dzisiaj marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Jego zdaniem silna Europa Środkowa to silna UE.

Stanisław Karczewski pytany w TV Republika o szczegóły dzisiejszego, warszawskiego III Szczytu Przewodniczących Parlamentów Państw Europy Środkowej i Wschodniej ocenił, że jest to „bardzo potrzebne spotkanie, które zbliża”.

„Przedstawiciele parlamentów 26 państw przyjechali do nas. (…) Jesteśmy w Europie ważnym partnerem, bardzo wiele państw z naszego regionu Europy Środkowej i Wschodniej – dotyczy to również Bałkanów – aspiruje do Wspólnoty Europejskiej, do wspólnoty transatlantyckiej. Rozmawiamy na ten temat i chcemy być ich adwokatami w UE. Chcemy ich wspierać i będziemy ich w dalszym ciągu wspierać, bo silna Europa Środkowa, to silna UE i silna Europa” – ocenił marszałek Senatu.

Jak mówił, podczas szczytu poruszone zostaną kwestie bezpieczeństwa energetycznego i militarnego oraz współpracy międzyparlamentarnej.

„Ten dobry klimat naszych rozmów przekłada się później na rozmowy ministrów, premierów, prezydentów” – powiedział Stanisław Karczewski.

III Szczyt Przewodniczących Parlamentów Europy Środkowej i Wschodniej „#EUROWAW2018” poprzedzi piątkowe posiedzenie Zgromadzenia Narodowego, które ma uczcić 550-lecie polskiego parlamentaryzmu i 100-lecie odzyskania niepodległości; podczas obrad Zgromadzenia Narodowego orędzie wygłosi prezydent Andrzej Duda.

Wśród gości będą m.in: przewodniczący: Zgromadzenia Narodowego Węgier – Laszlo Koever; parlamentu Czech – Radek Vondraczek; izby wyższej słoweńskiego parlamentu – Alojz Kovszca, parlamentu Albanii – Gramoz Ruci, Sejmu Litwy – Viktoras Pranckietis, parlamentu Macedonii – Talat Xhaferi oraz przewodnicząca parlamentu Serbii Maja Gojković.

PAP/RIRM

drukuj