źródło Biuro RPD

Rzecznik Praw Dziecka interweniuje ws. chłopca pobitego w angielskiej szkole

Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak zapowiada interwencję w sprawie siedmioletniego Gabrysia, który w zeszłym tygodniu został brutalnie pobity w angielskiej szkole za to, że jest Polakiem.

Do brutalnego pobicia siedmioletniego chłopca doszło w minionym tygodniu  w szkole w mieście Halifax w północnej Anglii. Sprawcami napaści byli uczniowie ze szkoły, którzy od dłuższego czasu dokuczali Gabrysiowi.

„Rano jak zwykle żona zawiozła syna do szkoły. (…) Telefon ze szkoły, że syn musi zostać odwieziony do szpitala. To nie był wypadek. Szykany, zastraszanie trwały od początku roku. W końcu doszło do pobicia tylko za to, że jest Polakiem – napisał ojciec dziecka na portalu Facebook.

https://www.facebook.com/karol.mizgalski.5/posts/1756164754551539

Całe zajście opisał portal Polish Telegraph. Jak poinformował, zbagatelizowano wcześniejsze zaczepki i prośby rodzica kierowane do szkoły o interwencję. Także ojciec chłopca nie otrzymał pomocy ani ze strony szkoły, ani policji. Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak domaga się od swojego brytyjskiego odpowiednika interwencji w sprawie brutalnej napaści na Gabrysia. Również na forum Europejskiej Sieci Rzeczników Praw Dziecka Mikołaj Pawlak wniósł o podjęcie „pilnych działań dla powstrzymania dyskryminacji polskich dzieci”.

– Do takich spraw nie powinno dochodzić. Spotkałem się ze zrozumieniem. Mam nadzieję na wsparcie i współpracę nie tylko w wyjaśnieniu tej kwestii, ale również pomocy, bo my mamy pomagać dzieciom, zrozumieć, że tego typu zachowania są nieprawidłowe. Chodzi o to, żeby nawet w Wielkiej Brytanii przeprowadzać zajęcia z dziećmi, które będą uczyły je tolerancji i niedyskryminowania” – oświadczył Mikołaj Pawlak.

TV Trwam News

drukuj