fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Rzecznik Praw Dziecka: Dziecko to istota ludzka od poczęcia do 18. roku życia

Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak zaapelował w środę o uchwalenie ustawy zaostrzającej prawo antyaborcyjne, ponieważ – jak podkreślał – dziecko to istota ludzka od poczęcia do 18. roku życia. Proszę o to w imieniu wszystkich dzieci – powiedział RPD.

Sejm zajął się w środę obywatelskim projektem, chodzi o wykreślenie z ustawy przesłanki, zgodnie z którą ciążę można przerwać ze względu na ciężkie i nieodwracalne uszkodzenie płodu.

Głos podczas środowej debaty zajął m.in. Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak. Przypomniał jeden z przepisów ustawy o RPD, zgodnie z którym instytucja ta stoi na straży praw dziecka.

„Możecie sobie wymyślać przeróżne prawa, nawet prawo do rekreacji w czasie pandemii, ale prawo do życia i ustalenia tego kiedy to życie się zaczyna jest już określone” – podkreślił Rzecznik Praw Dziecka.

Zarzucił Sejmowi, że od 2000 r., kiedy uchwalono ustawę o Rzeczniku Praw Dziecka, nie dano tej instytucji odpowiedniego narzędzia, by stała na straży praw najmłodszych.

„Dajcie go dzisiaj. Krótka ustawa, w godzinę – myślę – można ją przeprocedować” – zaapelował Mikołaj Pawlak.

Prosił też, by nie kierować obywatelskiego projektu do sejmowej „zamrażarki” (chodzi o nieprzedłużanie dalszych prac nad nim – PAP).

„Już raz był zamrożony. Coś wyjęte z zamrażarki potem jest nieświeże. Możecie zrobić to dzisiaj” – zachęcał posłów RPD.

Odwołał się też do sumienia parlamentarzystów.

https://twitter.com/DariuszMatecki/status/1250461929027633152

„Na pewno macie sumienie – i osoby wierzące i nie posiadające tego daru, wszyscy macie sumienie. Ba – nawet jestem przekonany, że macie to sumienie bardzo czyste, w większości nieużywane, ale jeżeli już je użyjecie, szczególnie w czasie świąt, oktawy Wielkiej Nocy, to spójrzcie na siebie – i dzisiaj wieczorem i jutro rano i zapytajcie co zrobiliście z tym przepisem. Dzieckiem jest istota ludzką od poczęcia aż do 18. roku życia” – powiedział Mikołaj Pawlak.

„Sumienie czasem może być użyte po to, żeby pokazało prawidłową drogę dla was i dla nas wszystkich. Proszę o to w imieniu dzieci, wszystkich dzieci” – zaapelował RPD.

PAP

drukuj