fot. PAP/Marcin Obara

Rzecznik Min. Zdrowia: Wyjście do sklepu jest większym zagrożeniem z punktu widzenia epidemiologicznego niż udział w wyborach

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia powiedział, że wyjście do sklepu jest większym zagrożeniem z punktu widzenia epidemiologicznego niż udział w wyborach. Jednocześnie Wojciech Andrusiewicz zaapelował do wszystkich wyborców o „zachowanie dystansu społecznego i noszenie maseczek”.

Na konferencji rzecznik prasowy resortu zdrowia był dziś pytany przez dziennikarzy o środki jakie powinny podjąć komisje, aby niedzielne głosowanie przebiegło bezpiecznie.

Wojciech Andrusiewicz przypomniał rozporządzenie dotyczące środków ochrony osobistej.

– Jedna osoba głosująca na 4 metry kwadratowe. Odstęp między członkami komisji 1,5 metra. Zapewnienie płynów do dezynfekcji; po pierwsze dla osób, które będą głosować, po drugie, płynów do dezynfekcji dezynfekujących pomieszczenia, materiały, które znajdują się w lokalach komisji wyborczej. Przyłbice i maski dla członków komisji wyborczych. Wietrzenie pomieszczeń. Jeżeli jest wentylacja mechaniczna to powinna być ona na stałe włączona. I apel do wszystkich wyborców o zachowanie dystansu społecznego i noszenie maseczek, tak jak w każdej sytuacji, gdy udajemy się do sklepów, do wszelkich pomieszczeń zamkniętych. Musimy przestrzegać rygoru maseczek, więc nie zapomnijmy ich zabrać – wskazał Wojciech Andrusiewicz.

Przed południem Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 298 nowych zakażeniach koronawirusem, kolejne 16 osób zmarło.

Łącznie od początku pandemii w naszym kraju na Covid-19 zachorowało 33 tys. 119 przypadków. Walkę z patogenem przegrało 1 tys. 412 zakażonych.

RIRM

drukuj