fot. https://rzecznikmsp.gov.pl/instytucja-rzecznika/

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców wystosował apel do premiera Donalda Tuska w sprawie kryzysu w branży przewozowej

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców apeluje do premiera o pilne działania w związku z kryzysem branży przewozowej. W piśmie do szefa rządu Adam Abramowicz przytoczył dane GUS, z których wynika, że w pierwszym kwartale br. zlikwidowano 120 firm przewozowych, a 1 400 znajduje się w restrukturyzacji. Liczba postępowań restrukturyzacyjnych w ubiegłym roku była o 120 proc. wyższa niż w roku 2022 i czterokrotnie wyższa niż w 2021 roku.

W ocenie Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców to konsekwencja różnych czynników, m.in. wadliwego sposobu implementacji unijnego pakietu mobilności w Polsce, na którym ucierpieli przewoźnicy i ich konkurencyjność, dlatego Adam Abramowicz zaapelował do premiera o przyspieszenie dialogu z branżą i jak najszybsze wypracowanie rozwiązań.

Coś, panie premierze, trzeba wykonać, czyli konkretnie usiąść, jeszcze raz przejrzeć przepisy krajowe, które Polska wprowadziła w postaci pakietu mobilności, zobaczyć, jak to zrobiła Bułgaria, Rumunia i Litwa i po prostu je pozmieniać. Inaczej osłabimy branżę, z której mogliśmy być dumni. Mieliśmy kilka sztandarowych branż w Europie i jedną z nich byli przewoźnicy. Jest powołany zespół w Ministerstwie Infrastruktury, który miał się zajmować tym problemem, ale to wszystko się ślimaczy, nie ma żadnych rozwiązań. Trzeba zrobić to szybko, bo dane pokazują, że firmy transportowe po prostu się w Polsce zamykają – wyjaśnił.

To już drugie pismo Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców do premiera dotyczące trudnej sytuacji przewoźników. W pierwszym Adam Abramowicz poparł postulaty branży zawarte w liście otwartym do szefa rządu.

RIRM

drukuj